2006. június. 02. 15:32 MTI Utolsó frissítés: 2006. június. 02. 15:20 Világ

Elraboltak nyolc külföldi olajmunkást Nigériában

Nyolc külföldi olajmunkást elraboltak pénteken a nigériai part menti vizeken működő tengeri olajfúrótornyok egyikének dolgozói közül.

Az ismeretlen, fegyveres emberrablók - mintegy 20-30-an – a hajnali órákban rohanták meg a nigériai partoktól (a déli Warri várostól) 64 kilométernyire lévő Bulford Dolphin fúrótornyot. Az emberrablók tárgyalni akarnak az elhurcolt olajmunkások - hat brit, egy egyesült államokbeli és egy kanadai - munkaadó cégével.

A fúrótorony tulajdonosa közölte, hogy az emberrablók kapcsolatba léptek a cég helyi képviselőjével, és tárgyalást ajánlottak. Ennek ellenére a tornyot működtető Dolphin Drilling Ltd. cég képviselője azt mondta, hogy nem tudja, kik a támadók, és azt sem, hogy mit akarnak elérni, csupán annyit tud, hogy tárgyalni akarnak.

Nigériai szélsőségesek számos külföldi olajipari dolgozót raboltak el, és nem egy olajvezetéket robbantottak fel az utóbbi időben. Többnyire helyi törzsek embereiről van szó, akik azt akarják kicsikarni, hogy a helyi lakosság képviselői ellenőrizhessék az

olajban gazdag déli országrész olajjövedelmeit. Más emberrablók azt akarják elérni, hogy a külföldi olajipari vállalatok teremtsenek több állást nigériai üzemeikben, és javítsák az ezekben dolgozó helybeliek fizetését és szociális körülményeit. Az eddigi túszejtő akciók többnyire békésen végződtek.

Nigéria - napi 2,5 millió hordós kitermelési átlagával - Afrika legnagyobb olajtermelője, és az ötödik legnagyobb forrása az amerikai olajimportnak. A nigériai belbiztonsági helyzet ingatagsága is hozzájárult a olajárak világpiaci növekedéséhez.

Hirdetés
Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.