Izrael nagy hatótávolságú, manőverező robotrepülőgépet fejleszt
Izrael felgyorsította annak a nagy hatótávolságú manőverező robotrepülőgépnek a kifejlesztését, amellyel a zsidó állam esetleg csapást mérhet iráni nukleáris létesítményekre – számoltak be kedden tel-avivi biztonsági források.
Izrael 1981-ben - Menahem Begin akkori miniszterelnök világméretű felháborodást kiváltó parancsára - vadászgépekkel támadta meg az iraki Oszirak atomközpontot.
Jeruzsálem nem zár ki egy hasonló akciót annak megakadályozására, hogy Irán atombombához jusson, ha a Teheránra kifejtett diplomáciai nyomás eredménytelen volna. Ehud Olmert izraeli kormányfő washingtoni látogatása előestéjén a CNN-nek nyilatkozva ugyanakkor valószínűtlennek nevezte, hogy Izrael kísérletet tenne egy Irán elleni, esetleges egyedüli katonai fellépésre, ahogy ezt 1981-ben tette.
A névtelenül nyilatkozó izraeli forrás szerint az iráni atomprogram miatt Izraelben a nagy hatótávolságú robotrepülőgépes technológia kifejlesztése, valamint az Arrow rakétaelhárító rendszer hatékonyságának javítása kiemelt területté vált.
A nagy távolság miatt Izrael számára ésszerűbb volna vadászgépek helyett pilóta nélküli robotrepülőgépek bevetése, amelyek a radarok számára észrevétlenül, alacsony magasságban érik el beprogramozott célpontjukat.
Az Egyesült Államok – amelyen kívül csak Oroszország képes ilyen fegyvert gyártani – mindeddig visszautasította az ilyen haditechnika eladását Izraelnek. Jeruzsálem Tomahawk típusú robotrepülőket akart beszerezni a tengerentúlról még 2000-ben, a szíriai béketárgyalások idején. A washingtoni visszautasításban az is szerepet játszott, hogy a Tomahawkok nukleáris töltetet is képesek szállítani, és a Közel-Keleten egyedül Izrael rendelkezik atomfegyverrel.
A Janes,s Defence Weekly tekintélyes brit katonai szaklap szerint Izrael már 2004-ben kipróbálta első saját fejlesztésű manőverező robotrepülőgépét, amelynek azonban csak 300 kilométer volt a hatótávolsága.