Japánban is vesznek ujjlenyomatot a beutazóktól
Ujjlenyomatot vesznek és lefotózzák a Japánba érkező külföldieket a terrorizmus elleni védelem jegyében. Mentesülnek ez alól a 16 év alatti gyermekek, a diplomaták, valamint az országban különleges állandó tartózkodási joggal rendelkezők.
Amerikai mintára Japánban is ujjlenyomatot vesznek a szigetországba érkező külföldiektől, és lefotózzák őket a terrorizmus elleni védelem jegyében. Ilyen értelmű törvényt fogadott el szerdán a tokiói parlament. Japán jogvédő csoportok és ügyvédek azonnal figyelmeztettek, hogy a japán felsőház által már jóváhagyott és így törvényerőre emelkedő szabályozás súrolja az emberi jogok, a magánéleti szféra megsértését.
A Japánba érkező külföldiek közül csak a 16 év alatti gyermekek, a diplomaták, valamint az országban különleges állandó tartózkodási joggal rendelkezők, például koreaiak mentesülnek az eljárás alól. A törvény értelmében a japán hatóságok ezentúl bármilyen, terroristának minősülő személyt kiutasíthatnak az országból; a külföldieket szállító repülőgépek és hajók még érkezésük előre kötelesek lesznek névsort bemutatni a látogatókról. A japán ügyvédi kamara tiltakozott a törvény ellen, mondván, a kötelező ujjlenyomatvétel sérti azt az alkotmányos előírást, hogy az emberekkel tisztelettel kell bánni.
Tavaly decemberben készült rendőrségi jelentések szerint a szigetországot terrorista támadás fenyegeti az Egyesült Államokhoz fűződő szoros kapcsolatai miatt. Japánban az ujjlenyomatok nyilvántartásba vétele rendkívül kényes kérdés. A helyi hatóságokat 2000-ig ugyanis arra kötelezték, hogy így regisztrálják a "rezidens", tartósan Japánban élő külföldieket, közöttük azoknak a kínaiaknak és koreaiaknak a leszármazottait, akiket a II. világháború előtt és alatt kényszermunka végzése céljából a szigetországba hurcoltak.
Az Egyesült Államokban a bevándorlási hatóságok 2004 óta vesznek elektronikus ujjlenyomatot a külföldiektől és készítenek róluk digitális fényképet a határ átlépésekor. Az ujjlenyomat mint úgynevezett biometrikus azonosító alapján készített adatbázis a biztonsági rendszerek hatékonyságát szolgálja a terrorizmussal gyanúsított személyek, bűnözők és más törvénysértők kiszűrése érdekében.
Sólyom László köztársasági elnök tavaly nyáron egy magyar lapnak úgy nyilatkozott: "el kell ismerni Amerika súlyát és szerepét, de ne essünk túlzásokba a rendkívüli intézkedésekkel és jogkorlátozásokkal. Én például addig nem megyek - tudósként sem mentem - az Egyesült Államokba, amíg ujjlenyomatot kell adnom".