2006. május. 16. 17:55 Ungváry Krisztián Utolsó frissítés: 2006. május. 16. 17:59 Világ

Nem emlékeztek meg a kulturális forradalomról Kínában

Nem emlékezett meg kedden sem az írott, sem az audiovizuális sajtó Kínában a 40 éve elkezdett és egy évtizeden át tartó káoszt okozó kulturális forradalom évfordulójáról.

A "Nagy Proletár Kulturális Forradalom" hivatalos kezdetét a Kínai Kommunista Párt (KKP) központi bizottságának e napon kiadott körlevelétől datálják. A május 16-i körlevél elítélte "a burzsoázia képviselőit, akik befurakodtak a pártba", s ezzel megadta a jelet a nagyszabású tisztogatásra, amely több millió áldozatot követelt.

Egy pekingi kormányszóvivő a múlt héten kijelentette, hogy a korszakról már kimondták az ítéletet, azaz jelezte, hogy hivatalosan nem foglalkoznak majd az évfordulóval. "Hivatalból"' azonban mégis foglalkoztak, mert kedden a cenzúra blokkolta a Kínában elérhető interneten a "kulturális forradalom" kifejezést.

Habár az évfordulót nem ünnepelték meg, a mozgalom elindítóját, Mao Ce-tung elnököt továbbra is nagy tisztelet, személyi kultusz övezi. A Tienanmen téren felállított mauzóleumát, benne Mao bebalzsamozott testével máig naponta több százan keresik fel. Ugyancsak óriási számban - évente milliók - látogatják meg a kommunista vezető szülővárosát, a Hunan tartománybeli Saosant (Shaoshan).

A kulturális forradalomnak múzeumot is szenteltek Kínában, de annak egy eléggé eldugott vidékén, a Hongkongtól 300 kilométerre nyugatra fekvő Santou (Shantou) kikötővárosban. A múzeum tavaly nyílt meg, de magas rangú állami vagy párthivatalnok még nem kereste föl, leszámítva nyugalomba vonult vidéki kádereket. A kiállítás - szervezői szerint - igyekszik megfelelni a jelenlegi hivatalos politika "harmonikus társadalmat" hirdető jelszavának.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.