A Hamász az EU-t méltatja
Az Európai Unió növekvő pragmatizmust tanúsít a Hamász vezette palesztin kormány iránt – jelentette ki Iszmáil Haníje palesztin miniszterelnök, aki kormánya keddi ülésén méltatta az unió "korrektségét és méltányosságát".
Új irányzatot fedezett fel az unió politikusainak körében, s ez azt a reményt keltette fel benne, hogy változik álláspontjuk a Hamász iránt - mondta el Iszmail Haníje palesztin miniszterelnök. A közelmúlt regionális és nemzetközi tanácskozásai alapján a palesztin kormány úgy látja, hogy az európai álláspont "a méltányosság, a korrektség és a palesztin nép elleni ostrom megszüntetése" irányába mozdult el – tette hozzá. Haníje ugyanakkor felszólította az Európai Uniót, hogy helyezkedjen "még bátrabb" álláspontra, s a megkerülés helyett tárgyaljon közvetlenül a jelenlegi palesztin kormánnyal.
A zsidó állam elpusztítására felesküdött Hamászt az Egyesült Államok, az Európai Unió és Izrael egyaránt a terrorszervezetek listáján tartja nyilván, s emiatt felfüggesztette a palesztin kormányon keresztül átfutó segélyek, illetve adóbevételek folyósítását. Az előző kormánytól 1,3 milliárd dolláros adósságot öröklő Haníje-kormány márciusi beiktatása óta képtelen kifizetni a 165 ezer közalkalmazott bérét, ami humanitárius válságot idézett elő a palesztin területeken.
A közel-keleti kvartett – az Egyesült Államok, Oroszország, az EU és az ENSZ – a múlt héten tartott tanácskozásán megpróbált megoldást keresni arra, miként enyhíthetné a palesztinokra nehezedő nyomást, ami az erőszak és a bizonytalanság spiráljának tovaterjedésével fenyeget. Az Európai Unió olyan új mechanizmus kidolgozását szorgalmazza, amelynek révén a palesztin kormány kikerülésével közvetlenül a címzettekhez – iskolákhoz, kórházakhoz – jutna el a segély.
Mahmúd Abbász, a Palesztin Hatóság elnöke kedden sürgette az Európai Uniót, hogy adjon esélyt a palesztin kormánynak a változásra, a nemzetközi elvárások teljesítésére, s ne szüntesse be a segélyek folyósítását. Abbász az Európai Parlament strasbourgi ülésén hangsúlyozta: ha a külföld leállítja a Palesztin Hatóság támogatását, a segélyek nyújtását, az tovább rontja a gazdasági és társadalmi helyzetet.