Washington nem hajlandó közvetlenül tárgyalni Iránnal
Elutasította az Egyesült Államok pénteken Kofi Annan ENSZ-főtitkárnak azt a javaslatát, hogy közvetlenül tárgyaljon Teheránnal az iráni atomprogramról.
Washington álláspontja szerint ugyanis Irán csak a konfliktus megoldásának a késleltetésében és eltussolásában érdekelt. Teherán "olyan tárgyalási folyamat iránt kötelezte el magát, amely a külső jelek szerint inkább az elodázásra és az eltussolásra irányul, míg ezalatt továbbra is atomfegyver megszerzésére törekszik" - közölte újságírók előtt Sean McCormack külügyi szóvivő.
McCormack hangsúlyozta: az Egyesült Államok elégedett az iráni urándúsítás beszüntetéséről folytatandó tárgyalások érdekében az európaiak és a oroszok által tett erőfeszítésekkel.
"Úgy véljük, hogy most jó diplomáciai megoldást követnek." "Támogattuk az EU-trojkát (Németország, Franciaország és Nagy-Britannia) és támogatjuk Oroszországot is az iráni kormánnyal folytatott közvetlen tárgyalásaikban" - tette hozzá McCormack, továbbá azt is, hogy az európaiak által Iránnak az atomprogramja beszüntetése fejében tett javaslatok, illetve az atomenergia békés célú felhasználásának biztosítására hivatott, orosz területen történő urándúsításra vonatkozó moszkvai ajánlat mindmáig azért fulladtak kudarcba, mivel Teherán "nem volt hajlandó konstruktívan és komolyan elkötelezni magát".
Bár Washington igyekszik a kulisszák mögött maradni, McCormack a héten bejelentette, hogy Nicholas Burns politikai ügyekért felelős külügyi államtitkár hétfőn Londonba utazik.
Az EU-trojka, az Egyesült Államok, Kína és Oroszország május 19-én vitatja meg Londonban azokat az új kezdeményezéseket, amellyel rá kívánják venni Teheránt, hagyjon fel atomprogramjával.
Kofi Annan ENSZ-főtitkár pénteken Bécsben szólította fel az Egyesült Államokat, hogy folytasson közvetlen párbeszédet Teheránnal az iráni atomprogram okozta válság rendezéséről. Irán mindaddig nem fog komolyan tárgyalni, amíg a tárgyalóasztaltól távol marad Washington - vélekedett Annan.