Blair átalakította kormányát
Jelentősen átalakította kormányát pénteken, az előző napi helyhatósági választásokon elszenvedett komoly munkáspárti veszteségek után Tony Blair brit miniszterelnök, elmozdítva posztjáról egyebek mellett Charles Clarke belügyminisztert és Jack Straw külügyminisztert.
A kormányzati szerkezetet is érintő átalakítás előzményeként a Labour harminc éve a legrosszabb eredményét érte a csütörtöki részleges angliai helyhatósági választásokon, amelyeken a pénteken közölt, gyakorlatilag végleges eredmények szerint a kilenc éve hatalmon lévő kormánypárt 26 százalékos, az ellenzéki Konzervatív Párt 40 százalékos szavazati arányt ért el. A Munkáspártot még az örök harmadik, a Liberális Demokrata Párt is megelőzte 27 százalékos eredményével.
A toryk a legjobb választási eredményüket érték el azóta, hogy John Major 1992-ben, az akkori közvélemény-kutatási adatokra rácáfolva megnyerte a parlamenti választásokat. A konzervatívok azóta nem nyertek ugyan parlamenti választást, most viszont - hosszú évek után először - több londoni kerület tanácsában van többségük, mint a Munkáspártnak.
Clarke a botrány miatt ment
Charles Clarke © AP |
Clarke, aki 16 hónapig töltötte be posztját, további kormánytisztség nélkül átül a Munkáspárt alsóházi frakcióinak hátsó padsoraiba. Hírek szerint Blair több kabinetposztot felajánlott neki, de Clarke egyiket sem fogadta el.
Charles Clarke elődje, David Blunkett is botrányos körülmények között mondott le, miután kiderült: évekig titkos és intim viszony fűzte a brit sajtóközélet egyik ismert és férjezett személyiségéhez, Kimberly Quinnhez, a The Spectator magazin kiadójához.
Prescott maradhatott
A brit kormányt ezekben a hetekben is hasonló magánéleti botrány tépázza, ennek főszereplője azonban a 67 éves, 45 éve házasságban élő John Prescott miniszterelnök-helyettes, akinek házasságtörő kapcsolata hetek óta a lapok első oldalain van. Prescott - jóllehet a 43 éves titkárnőjével lebonyolított pásztorórák legapróbb részletei is feltárultak a bulvársajtó hasábjain, köznevetség tárgyává téve a veterán Labour-politikust - megtartotta tisztségét, de hatáskörét jelentősen korlátozták.
John Prescott © AP |
Londoni elemzők ugyanakkor rámutatnak: Straw nem nyilvánosan többször is megkérdőjelezte Tony Blair kormányfő iraki politikáját. A külügyminisztériumot is átalakították: ezután két miniszter áll majd az élén, az egyik az EU-ügyekért, a másik az unión kívüli külpolitikáért lesz felelős, azonos rangban. Az első posztot Geoff Hoon volt védelmi miniszter, az alsóház jelenlegi vezére, a másodikat Margaret Beckett környezetvédelmi miniszter tölti be. Az új belügyminiszter az eddigi védelmi miniszter, John Reid lesz.