2006. május. 02. 14:08 MTI Utolsó frissítés: 2006. május. 02. 14:10 Világ

Nem lesz többé rágalmazás az EU-ban?

Terry Davis, az Európa Tanács (ET) főtitkára a rágalmazás miatti büntetőjogi felelősségre vonás eltörlését javasolta a Sajtószabadság Világnapja alkalmából.

„Az igazságot senki sem titkolhatja el, bár egyesek mindig megkísérlik. Az újságírók fizetik meg ennek az árát" – mutatott rá Davis kedden kiadott s az MTI-hez is eljuttatott nyilatkozatában.

„A véleménynyilvánítás szabadságának korlátozása igen gyakori jelenség, sokszor erőszakos formában nyilvánul meg, néha halálhoz is vezet" – hangsúlyozta a brit politikus. Adatai szerint 2005-ben világszerte több mint 150 újságíró vesztette életét hivatása teljesítése közben, több mint felük gyilkosság áldozata lett.

„Az Európai Tanács 46 tagállamában az újságírók már nem esnek áldozatul kínzásnak vagy gyilkosságnak, de mindez nem jelenti azt, hogy minden esetben szabadon végezhetik munkájukat” – hangoztatta a főtitkár, aki külön kitért az újságírók megfélemlítésének kérdésére.

„A megfélemlítésnek különösen alattomos formája a rágalmazás miatti perbefogással való fenyegetés" – fejtette ki Davis. Mint emlékeztetett, az ET tagállamainak több mint kétharmadában még mindig büntetőjogi felelősségre vonás jár a rágalmazásért, és „ezeket a törvényeket gyakran arra használják fel, hogy elfojtsák a kritikát”.

A főtitkár felhívással fordult az ET minden tagállamához annak érdekében, hogy „vizsgálják felül törvényeiket, töröljék el a vonatkozó büntetőjogi rendelkezéseket, és akadályozzák meg, hogy az újságírók elleni indított polgári perekben aránytalan mértékű kártérítést állapítsanak meg”.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.