2006. március. 23. 09:47 MTI Utolsó frissítés: 2006. március. 23. 09:51 Világ

Belgrád haladékot kér Brüsszeltől Mladics kiadatására

Borisz Tadics szerbiai elnök szerint Belgrád haladékot kér Brüsszeltől a szrebrenicai népirtás főfelelősének tartott Ratko Mladics volt boszniai szerb katonai vezető kiadatására, de mivel az első reagálások kedvezőtlenek voltak, az országnak fel kell készülnie a legrosszabbra.

Borisz Tadics a szerbiai állami tévének szerdán késő este adott interjújában beszélt erről. Azt mondta, hogy ő, Vojiszlav Kostunica szerbiai miniszterelnök, valamint Vuk Draskovics szerbia-montenegrói külügyminiszter is "diplomáciai offenzívát" indított, hogy az EU április 5-e utánra halassza Mladics kiadatásának határidejét.

"Nem tudom, mi lesz a végleges válasz, de azt kell mondanom, hogy az első reagálások kedvezőtlenek" - mondta Tadics, megjegyezve, hogy "a politikában nincs kegyelem, ezért fel kell készülni a legrosszabbra".

Az EU április 5-ig adott határidőt Szerbiának, hogy kiadja a hágai Nemzetközi Törvényszéknek (NT) Ratko Mladicsot.  Amennyiben ez nem történik meg, nem folytatódnak a stabilitási és társulási tagságról szóló tárgyalások Szerbia-Montenegróval.  

Tadics szerint Szerbiának teljesítenie kell az NT iránti kötelezettségeit, még akkor is, ha a hágai bíróság "kétségtelenül elvesztette tekintélyét" a közelmúltban történt esetek miatt. A szerbiai elnök arra utalt, hogy Hága engedélyezte a nyilvános szerepvállalást a háborús bűncselekményekkel vádolt, hágai perének kezdetét szabadlábon váró Ramus Haradinaj volt koszovói miniszterelnöknek, hogy a törvényszék börtöncellájában március elején öngyilkos lett Milan Babics néhai horvátországi szerb vezető és a scheveningeni fogdában elhunyt Szlobodan Milosevics néhai jugoszláv államfő.
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.