2006. március. 23. 11:12 Utolsó frissítés: 2006. március. 23. 11:16 Világ

A korrupció akadályozhatja Románia 2007-es csatlakozását

A korrupció elhatalmasodása megakadályozhatja Románia és Bulgária 2007-es uniós csatlakozását. Az Európai Bizottság május 16-án hozza nyilvánosságra következő jelentését a két ország felkészültségéről, és elképzelhető, hogy az EU-követelmények nem teljesítése miatt érvénybe lép a védzáradék, aminek következtében egy évet késik a két ország taggá válása.

Az EurActiv.com beszámolója szerint a független Demokrácia Tanulmányok Központ legfrissebb jelentésében megállapítja, hogy Bulgáriában emelkedett az ismertté vált korrupciós ügyek száma, ráadásul ezek többsége büntetlen marad. A 90-es években a korrupció többnyire a privatizációs ügyletekhez kötődött, mostanra azonban a közbeszerzési pályázatok és az uniós alapok elosztása terén ütötte fel a fejét, és hatalmasodott el az áfacsalás. Következésképpen fennáll a veszélye annak, hogy a szervezett bűnözés kezébe kerül a gazdaság nagy hányadának ellenőrzése. A jelentés szerint kimerültek a korrupció-ellenes küzdelem „soft” eszközei, hatékonyabb módszereket kell találni adminisztratív és politikai szinten.

Az Európai Bizottság Románia esetében is a korrupció elleni küzdelmet jelölte meg, mint a 2007. januári csatlakozási céldátum megvalósulásának legfontosabb feltételét. Michael Leigh bővítési főigazgató a hatályos korrupció-ellenes törvények tényleges alkalmazását és a korrupciós esetek felderítését, hiteles dokumentálását kéri számon Románián.

Olli Rehn bővítési biztos mindkét országot felszólította: vegyenek egy utolsó nagy lendületet, használják minden energiájukat a reformok megvalósítására, irtsák ki a magas szinteken is virágzó korrupciót és mutassák meg, hogy senki nem állhat a törvények felett.

euractiv.hu

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.