2006. február. 02. 08:27 MTI Utolsó frissítés: 2006. február. 02. 08:30 Világ

Ökológiai katasztrófa Észtország partjainál

Több mint 800 madár tetemét emelték ki Észtország északnyugati partjainál egy, a tengervízen keletkezett hatalmas olajfoltból.

Az olaj 35 kilométeres szakaszon szennyezte be a vizet a múlt héten. A mérgező anyag valószínűleg egy arra elhaladt tartályhajóból került a Balti-tengerbe. Jelenleg hivatásos mentőalakulatok és önkéntesek fáradoznak azon, hogy kimentsék a még élő szárnyasokat, és elszállítsák a tetemeket, mert félő, hogy azokat más állatok eszik meg, és így ők is elpusztulnak.

Arnold Rüütel észt államfő a környezetszennyezett térségbe utazott. Az elnök megállapította, hogy a hajóforgalom az észt partok előtt folyamatosan nő, s ezért fokozott környezetvédelmi intézkedésekkel kell megóvni a partvidék állatvilágát.

A szakértők becslése szerint akár 5 ezer madár is elpusztulhatott az érintett szakaszon. A mentést, illetve a tetemek elszállítását nehezíti és veszélyessé teszi az, hogy egy vékony jégtábla rengeteg madárral a hátán eltávolodott a partoktól.

Az észt igazságügyi szervek kevés esélyt látnak arra, hogy a vétkes vízi jármű nyomára bukkannak.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.