2006. január. 18. 14:05 MTI Utolsó frissítés: 2006. január. 18. 14:08 Világ

CIA-börtönök: vizsgálóbizottságot hoz létre az EP

Megszavazta az Európai Parlament azt a határozatot, amelynek értelmében az unió képviselőtestülete ideiglenes vizsgálóbizottságot hoz létre az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) állítólagosan Európában működtetett börtöneivel kapcsolatos információk áttekintésére.

"Számtalan híresztelés látott már napvilágot az állítólagos CIA-börtönökről és a kapcsolódó titkos tevékenységekről az Európai Unió és egyes tagjelölt államok területén. Ideje világosan látnunk ebben a kérdésben: a tényekhez és nem szóbeszédhez kell igazítanunk álláspontunkat" – hangsúlyozta Szent-Iványi István (SZDSZ), aki az EP liberális frakciója jelöltjeként várhatóan vesz részt az ideiglenes bizottság munkájában.

A 46 fős bizottság felállításáról azt követően egyeztek meg a parlament vezetői, hogy korábban számos képviselő kifogásolta az üggyel kapcsolatos egyéb vizsgálatok lassú haladását.

A viszonylag szoros szavazati eredménnyel (342-302) létrehozott EP-bizottságnak négy hónapon belül meg kell majd tennie első jelentését. Folyamatosan tehet viszont javaslatot az EP-nek politikai, adminisztratív vagy jogi lépések megtételére akár az EU-n belül, akár a nemzetközi kapcsolatok vonatkozásában.

Az ideiglenes bizottság arról hivatott állást foglalni, hogy a CIA vagy más amerikai ügynökségek hajtottak-e végre emberrablásokat, folytattak-e jogellenes fogvatartást, illetve alkalmaztak-e kínzást vagy egyéb embertelen bánásmódot az Európai Unió területén, beleértve a csatlakozó és tagjelölt országokat. Az ideiglenes bizottság arra is választ keres, hogy a sértettek vagy az elkövetők között voltak-e uniós állampolgárok, és a cselekmények elkövetésében tevőlegesen vagy mulasztás révén közreműködtek-e a tagállamok és az Európai Unió intézményei.

Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2024. november. 28. 17:21

A Tiszának rengeteg pénzre van szüksége

Magyar Péteréknek milliárdok kellenének a 2026-os kampányra, ha tartani akarják a lépést riválisaikkal. A szükséges pénzt csak adományokból tudják összeszedni, az államtól nem fognak kapni. A magyar elit nagy része az államtól függ, és nem fog oldalt váltani, ha nem biztosak abban, hogy nemsokára másnál lesz a kasszakulcs. Magyarék feladata: jó befektetésnek kell látszani. Szombaton jön ki a párt friss átláthatósági jelentése, és kiderül, hogy az elmúlt hónapokban ez mennyire sikerült nekik.