Negyedik generációs atomreaktort épít Franciaország
A "negyedik generációs", fúziós atomreaktor idén kezdődő franciaországi megépítését, 2020-ig történő beüzemelését, valamint egy atombiztonsági hatóság létrehozását jelentette be csütörtökön Jacques Chirac államfő, amikor az új év alkalmából köszöntötte a francia munkáltatókat és a szakszervezeteket.
"Meg kell tartani előnyünket nukleáris téren. A tét az, hogy az évszázad végéig megszelídítsük a napenergiát" - jelentette ki Chirac arra utalva, hogy nemzetközi döntéssel a dél-franciaországi Cadarache-ban építik fel a világ első (kísérleti) fúziós atomreaktorát, az ITER-t.
"Elkezdtük az EPR (Európai Nyomottvizes Reaktor) megépítésének előkészítését" - tette hozzá az államfő, utalva arra az atomerőműre, amelyet francia-német fejlesztésben kezdenek el építeni jövőre a normandiai La Hague-ban, és amelynek beüzemelése 2012-ben várható.
"De további kezdeményezéseket is várunk. A 2030 és 2040 közötti években sok ország fog dolgozni az új generációs reaktoron, amely kevesebb hulladékot termel, és jobban hasznosítja a fosszilis energiahordozókat" - mondta Chirac. Kérte a kormányt, hogy "az idén hozzon létre egy olyan független hatóságot, amelynek feladata a nukleáris biztonság, a sugárzásvédelem és az információ ellenőrzése".
A radioaktív hulladék tárolásával kapcsolatban jelezte, hogy az erről szóló társadalmi vitát követően a parlament elé terjesztenek egy törvénytervezetet a kérdésről, és arról a törvényhozás még nyárig szavazni fog. Kijelentette, hogy "a metró és a vasút 20 év múlva már egy csepp olajat sem fog fogyasztani".