2005. december. 29. 17:47 hvg.hu Utolsó frissítés: 2005. december. 29. 18:25 Világ

„Hibázott”, így mennie kell a Pekingi Hírek főszerkesztőjének

Kínában azonnali hatállyal menesztették az ország egyik legnépszerűbb és legmerészebb napilapjának, a Pekingi Híreknek a főszerkesztőjét, Jang Bint, két vezető szerkesztőtársával együtt.

A hatóságok nem adtak magyarázatot az intézkedés okára, mindössze annyi vált ismertté, hogy a szerkesztők többször is „hibáztak”.

Pekingi Hírek: merész
kommentárok után leváltás
Jóllehet a kínai sajtó szigorú páertellenőrzés alatt van, a Pekingi Hírek őszinte hangvétele és merész kommentárjai miatt vált az ország egyik legkedveltebb napilapjává. Részletes riportot közölt például az északon fekvő  Dingzsu tartományban júniusban kirobbant paraszttüntetésről, ahol hat tüntető életét vesztette.

A lap vezetőinek elbocsátását követően több munkatárs szolidaritásból otthagyta munkahelyét, és egyes jelentések szerint tiltakozó sztrájkakcióra készülnek. A renitens szerkesztőket a párthű Guangming napilap munkatársaival váltják fel, a főszerkesztő pozíciója egyelőre betöltetlen marad.  A Pekingi Hireket a Guangming és a Déli Napilapok médiakonszernek közösen indították 2003-ban.

A párizsi Határok Nélküli Riporterek szervezet gyakran bírálta a kínai hatóságokat a sajtó cenzúrája miatt, a kínai újságíróknak ugyanis számos tabuval kell számolniuk, többek között nem számolhatnak be az engedély nélkül tartott demonstrációkról, illetve a hatóságok által nem engedélyezett szervezetek működéséről.  Az idei sajtószabadság index alapján rangsorolt 167 ország között Kína a 159. helyen áll.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.