2005. október. 26. 16:45 hvg.hu Utolsó frissítés: 2005. október. 27. 11:54 Világ

Magyarországon tavaly óta jóval szabadabb a sajtó

Magyarország 12. lett a sajtószabadság tiszteletben tartását vizsgáló Riporterek Határok Nélkül nemzetközi szervezet 167-es listáján. A gazdagok kritikája és a szegények dicsérete.

A legutolsó helyezett ismét Észak-Korea lett a Reporters sans Frontiers (Riporterek Határok Nélkül – RSF) nemzetközi szervezet által negyedik alkalommal kiadott, sajtószabadságot értékelő listán. A 167 országot szerepeltető felsorolásban Észak-Koreát Eritrea (166.) és Türkmenisztán (167.) előzi meg. A szervezet ezeket az országokat a hírvilág „fekete lyukának” nevezi magánkézben lévő médiumaik miatt, amelyek nem teszik lehetővé a sajtó szabadságát és függetlenségét.

A kormány propagandistái pusztán az újságok, tévék és rádiók az utolsó helyen kullogó országokban. Aki megszegi a politika alkotta szabályokat, súlyos megtorlásra számíthat: börtönbüntetés, a hatóságok zaklatása, pszichológiai nyomás, megfélemlítés, 24 órás házi őrizet válhat számára mindennapossá.

Kelet-Ázsia (Burma 163., Kína 159., Vietnam 158., Laosz 155.), Közép-Ázsia (Türkemisztán 165., Üzbegisztán 155., Afganisztán 125., Kazahsztán 119.) és a Közel-Kelet (Irán 164., Irak 157., Szaúd-Arábia 154., Szíria 145.) azok a helyszínek, ahol a legnehezebb idők járnak az újságírókra. Az elnyomó kormányok vagy a fegyveres erők uralta médiának esélye sincsen a független, objektív tájékoztatásra.

A 157. helyen álló Irak helyzete egyáltalán nem javult az elmúlt egy évben – állítja az RSF. Legalább 24 újságíró és médiamunkás halt meg idén az országban, ezzel az iraki konfliktus a II. világháború utáni időszak - média szempontból – legvéresebb konfliktusa. A 2003 márciusában kezdődött háborúnak eddig 72 médiában dolgozó munkatárs esett áldozatul.

A lista pozitív hősei az afrikai és latin-amerikai országok (Benin 25., Namíbia 25., El Salvador 28., Cape Verde 29., Mauritius 34., Mali 37., Costa Rica 41., Bolívia 45.).

Nyugaton is szorul a hurok (Oldaltörés)

A nyugati demokráciák súlyos mélyrepülésben vannak a sajtó szabadságát illetően – értelmezi listáját a szervezet. Az Egyesült Államok 44. helye egy huszassal hátrébb csúszott tavaly óta. Magyarázat lehet rá a New York Times újságírójának, Judith Miller-nek a bebörtönzése vagy a források védelmét korlátozó jogi lépések miatt. Kanada 21. helye is hasonló intézkedéseknek köszönhető. Franciaország (30.) szintén csúszott tavalyi besorolásához képest. Az indok az újságírók rendőrségi kihallgatása, illetve a szerkesztőségek elleni nyomozás lehet.

A lista élén – az elmúlt évekhez hasonlóan – az észak-európai országok vannak: Dánia, Finnország, Írország, Izland, Norvégia és Hollandia – ahol a sajtószabadságot régóta és következetesen biztosítják. Az első tíz ország mind európai. A többi kontinensről előkelő helyet szerzett Új-Zéland (12.), Trinidad és Tobago (12.) valamint Dél-Korea (34.).

A függetlenségüket nemrég el- vagy visszanyert országok, amelyek nagyon ügyelnek a sajtószabadság biztosítására, bizonyítékul szolgálnak arra, hogy ferdítés a vezető politikusok állítása miszerint: évtizedekbe kerülhet a demokrácia megszilárdítása. Kilenc olyan ország, amely az elmúlt 15 évben vált függetlenné, szerepel az első 60 ország között – Szlovénia (9.), Észtország (11.), Lettország (16.), Litvánia (21.), Namíbia (25.), Bosznia – Hercegovina (33.), Macedónia (43.), Horvátország (56.), Kelet – Timor (58.). Hazánk javított tavalyi helyzetén a sajtószabadság listáján: 28. helyét idén a 12. helyre cserélte.

A lista készítői vitába szállnak azzal a még fejlődő, szegény országok politikusai által sokat hangoztatott alaptétellel is miszerint a gazdasági fejlődés teremthet igazán termékeny közeget a demokráciának és az emberi jogoknak. Az index előkelő helyezései valóban gazdag országok által domináltak, de számtalan szegény ország (kevesebb, mint 1000 dollárnyi GDP/fő 2003-ban) is szerepel az első hatvan között (Benin (25.), Mali (37.), Bolívia (45.), Mongólia (53.), Niger (57.), Kelet – Timor (58.)).

Az RSF 14 partner szervezet és 130 tudósító, újságíró, szakértő, kutató, emberi jogi aktivista közreműködésével készítette el 167 országot besoroló listáját.

Hirdetés
EUrologus Folk György (EUrologus) 2025. január. 09. 17:00

Elon Musk beszól az európai államfőknek és élvezi

Szünet nélkül folyik az adok-kapok a Trump-adminisztrációban befolyásos szerepre készülő Elon Musk és az európai politikusok között. A németországi választások előtt kellene dűlőre jutni.