2003. október. 20. 18:41 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Itthon

Magyarország előrelépett a sajtószabadság-ranglistán

Tavalyi 25. helye után idén a 21. helyezést kapta Magyarország azon a listán, amelyet a sajtószabadság állapotáról készített jelentésében tett közzé a Riporterek határok nélkül (RSF) nemzetközi szakmai érdekvédelmi szervezet.

A párizsi székhelyű RSF idén második alkalommal közzétett anyaga a 166 országot rangsoroló skála élére helyezi Európát, ahol a vizsgált kritériumok alapján a legteljesebb a sajtó szabadsága, és a legrosszabbnak ítéli a média helyzetét Ázsiában, amelynek 8 országa került a lista végére. Az EU-csatlakozásra váró országok között Csehország a 41. helyről a 12.-re lépett elő, míg Lengyelország három helyet hátra csúszva a 33. helyet kapta.
A nemzetközi sajtószervezet Észak-Koreában, Burmában, Laoszban, Kínában, Iránban, Vietnamban, Türkmenisztánban és Bhutánban, illetve Ázsián Kívül Kubában és Eritreában katasztrofálisnak találta a média helyzetét. Megállapítása szerint ebben a 10 országban vagy egyáltalán nem létezik független sajtó, vagy a hatóságok mindennapos elnyomásának van kitéve. Az újságírók szélsőségesen rossz körülmények között dolgoznak. Burmában, Kínában, Iránban, Kubában és Eritreában számos újságírót tartanak börtönben.
Az Egyesült Államok a 31., Izrael a 44. helyen áll a sajtónak saját területén biztosított szabadság tekintetében, de az RSF mindkét országnak felrója, hogy külföldön nem tartja tiszteletben az újságírók jogait. Az amerikai hadsereget felelősség terheli több riporter haláláért az iraki háború idején, az izraeli hadsereg pedig rendszeresen visszaéléseket követ el újságírók ellen a megszállt palesztin területeken - állapítja meg a jelentés. Az RSF kiemeli, hogy ezek az esetek megengedhetetlenek két olyan ország részéről, amelyek szüntelenül arra hivatkoznak, hogy elkötelezett hívei a szólásszabadságnak.
Az idei jelentésben, akárcsak a tavalyiban, az első 10 helyen többségben európai országok képviseltetik magukat, de ott szerepel köztük az antillai Trinidad és Tobago is. Franciaország, amely 2002-ben a 11. helyen állt, a 2003-as besorolásban csak a 26. helyen szerepel: Párizst a RSF újságírók jogtalan rendőrségi előállításáért marasztalja el. Nagy-Britannia a tavalyi 21. helyről a 27-ikre csúszott le, Oroszország pedig közel harminccal került hátrább, a 121-ről a 148-ik helyre sorolták. (MTI)
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.