2005. november. 16. 19:35 MTI Utolsó frissítés: 2005. november. 16. 19:41 Világ

Fehéroroszország: újra korlátozzák a független sajtó terjesztését

A fehérorosz hatóságok tizenöt független napilap terjesztésének beszüntetését rendelték el, az intézkedést újságírók és emberi jogi aktivisták szerdán úgy értékelték, mint a tekintélyelvű államfő újabb lépését a független sajtó korlátozására a választást megelőző időszakban.

Januártól a kiadványok terjesztéséért felelős Belposta több napilap terjesztését szünteti be, közöttük a Belorusszkaja Gyelovaja Gazetáét, amely több alkalommal is kiváltotta Alekszandr Lukasenko elnök haragját. A Belposta illetékesei nem kívánták kommentálni az intézkedést, amelyre a vállalatnál 2006-ban előfizethető lapok és folyóiratok listája alapján derült fény.

A hatóságok a lépéssel a tömegtájékoztatás teljes felszámolását tűzték ki célul - mondta Zsanna Litvina, a Fehérorosz Újságíró Szövetség elnöke. Hozzátette: a 2006-os elnökválasztások értelmüket vesztették, mivel az állampolgárok nem jutnak hozzá információkhoz. "Egy diktatúrának nincs szüksége független sajtóra" - közölte Joszip Szeredics, a Narodnaja Volja című lap kiadója. 

Bár a lapoknak a kiadók által történő terjesztése nem tilos, országosan ez lehetetlen, tekintettel a logisztikai nehézségekre és a költségekre.

George Krol, az Egyesült Államok minszki nagykövete máris kétségbe vonta a jövő évi elnökválasztás tisztaságát. - A kormány uralma a média felett, a szólásszabadság korlátozása és az, hogy a hatóságok nem járulnak hozzá megfigyelők jelenlétéhez, azt jelenti, hogy a választások "veszélyben vannak" - mondta a nagykövet. 

Elnökségének 11 éve alatt Lukasenko, akit az Egyesült Államok és Nyugat-Európa "az utolsó európai diktátorként" tart számon, ismét bevezette a szovjet jelképeket, feloszlatta a parlamentet, független lapokat záratott be, és fenntartotta a gazdaság feletti szovjet típusú ellenőrzést. Számos ellenzékit börtönbe vetettek, vagy nyomuk veszett.
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. február. 17. 14:52

Rodrigo Ballester, az MCC tanára, „wokebuster”: Mint volt uniós tisztviselő, szégyellem magam

Az Orbán-kormányt érő nemzetközi kritikák erőszakosabbak, mint bármelyik magyar kormányzati kampány, az MCC-ben pedig magas szintű a véleménynyilvánítás szabadsága – vallja Rodrigo Ballester, a közpénzzel és részvénycsomagokkal kistafírozott kormányközeli think tank tanára, aki 15 év uniós munka után váltott magyarországi karrierre. Az öt nyelven beszélő szakember magyarul még nem tud, az Orbán-kormány miniszteri biztosaként a kutatás és a felsőoktatás „nemzetköziesítéséért” felel. Mi volt a legnagyobb kultúrsokk, ami itt érte? Miért ezek „élete legjobb évei”? Mit érez Budapest utcáit járva?