2005. december. 13. 16:57 Utolsó frissítés: 2005. december. 13. 16:59 Világ

Hága elégedetlen a Mladics-dossziével, a tábornok sehol sincs

Miközben Belgrádban és Banja Lukában is cáfolják azokat a belgrádi lapértesüléseket, hogy a szerbiai hatóságok rábukkantak volna a srebrenicai népirtás főbűnösének tartott Ratko Mladics volt boszniai szerb katonai vezető rejtekhelyére, Hága elégedetlen a szökésben lévő tábornok katonai dossziéjával, melynek hiányzó oldalait Belgrád a minap adta át a Nemzetközi Törvényszéknek (NT).

A legolvasottabb belgrádi napilap, a Vecernje Novosti kedden a szerb kormányból származó "jól értesült forrásokra" hivatkozva írta, hogy a hatóságok megtalálták Mladics rejtekhelyét, és napok kérdése a szökevény kiadatása Hágának.

Dragan Jocic szerbiai belügyminiszter cáfolta, hogy ismert lenne a tábornok rejtekhelye, de reményét fejezte ki, hogy a vádlott hamarosan Hágában lesz. Darko Matijasevic boszniai szerb belügyminiszternek sincs tudomása arról, hogy sikerült volna rátalálni Mladicsra. Megjegyezte, hogy egyre több boszniai és nyugati politikus mondja azt, nincsenek információik arról, hogy Mladics és feltételezett bűntársa, Radovan Karadic volt boszniai szerb elnök Boszniában lenne. Hétfőn Adnan Terzic boszniai miniszterelnök is úgy nyilatkozott, hogy a két szökevény nem Boszniában bujkál, és Belgrádon múlik elfogásuk.

Mladicsot várják Hágában
Svetlana Cenic boszniai szerb pénzügyminiszter közölte kedden, hogy a boszniai NATO-parancsnokság kérésére a hatóságok átfogó vizsgálatot végeztek, de nem találtak arra utaló nyomott, hogy Mladicsot vagy Karadzicot a költségvetésből pénzelték volna. Szerinte egyik szökevény sem kapott juttatásokat az egészségügyi vagy a nyugdíjalapból.

A legkeresettebb horvát feltételezett háborús bűnös, Ante Gotovina tábornok letartóztatása óta Belgrádban és Banja Lukában is első számú téma Karadzic és Mladics holléte. Szerbia számára a kérdés súlyát növeli, hogy Carla Del Ponte hágai főügyész csütörtökön jelentést tesz az ENSZ Biztonsági Tanácsának Belgrád együttműködési készségéről, egyesek pedig attól tartanak, hogy kedvezőtlen beszámoló esetén Brüsszel felfüggeszti az épphogy megkezdődött társulási tárgyalásokat.

Jelzés értékű, hogy Belgrádban a múlt héten hirtelenjében előkerült a Mladics-dosszié hiányzó hét oldala, amelyeket azonnal továbbítottak Hágába. Rasim Ljajic, az NT-vel való együttműködésért felelős belgrádi kormánytanács elnöke azonban kedden közölte a Beta hírügynökséggel, hogy a hágai ügyészség elégedetlen a kivonatokkal, mivel nem találta meg bennük azokat az adatokat, amelyekre kíváncsi.

"Mihamarabb fény kell deríteni arra, hogy a Mladics-dossziét illetően ez minden, amivel a hadsereg rendelkezik, vagy pedig valaki megpróbálja megakadályozni a dokumentumok átadását" - mondta Ljajic, aki szerint gyorsan kell cselekedni, össze kell ülnie az állami vezetésnek, tisztázandó, hogy mely állami szervre milyen feladat hárul a Hágával való együttműködés terén.

A Mladics-dossziét az év elején továbbították a hágai ügyészségnek, kivéve a szóban forgó hét oldalt. A dosszié jobbára Mladicsról tartalmaz szolgálati adatokat abból az időszakból, amikor a tábornok a jugoszláv néphadseregben, majd később a boszniai Szerb Köztársaság hadseregében szolgált. A Danas című belgrádi napilap szerint a dokumentumokból az is kiderül, hogy a tábornok utolsó közvetlen felettese Vojislav Kostunica jelenlegi kormányfő volt: a politikus három éve - még jugoszláv államfőként - helyezte nyugállományba Ratko Mladicsot.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.