Izraeli fegyvereket szeretne vásárolni Magyarország
Haditechnikai eszközök adásvételéről, a terrorizmussal kapcsolatos információk kölcsönös cseréjéről tárgyalt Izraelben Juhász Ferenc hadügyminiszter. Partnerei elmondták, Jeruzsálem tart Irán esetleges atomcsapásától, ám a tervezett megelőző lépésekről részleteket nem árultak el magyar látogatójuknak.
hvg.hu: Az utóbbi időben, megélénkültek a magyar-izraeli kapcsolatok. Egyre-másra érkeznek Izraelbe a magyar miniszterek. Az ön látogatása is a bizalomerősítő lépések sorába tartozik, vagy konkrét céllal érkezett?
Juhász Ferenc: Látogatásommal kétségtelenül a magyar-izraeli gazdasági és politikai kapcsolatokat kivánjuk egy újabb elemmel bővíteni. Hadügyi téren a két ország közötti együttműködés eddig meglehetősen laza volt, ám van lehetőség tanulni egymástól. Két különböző világ, két különböző szerepvállalás jellemzi a két ország hadügyét. Izraelben hadiállapot van, elsődleges szempont a hon védelme és a békefolyamat előbbre vitele, Magyarországon viszont békés állapotok uralkodnak, ám hogy ez így is maradjon, együttműködünk a határainkon messze túl létező etnikai-vallási konfliktusok kezelésében, megakadályozandó hogy azok tovaterjedése biztonságunkat fenyegesse.
hvg.hu: Fenyegeti-e terrorveszély agyarországot ?
J.F.: Magyarországot nem fenyegeti katonai támadás, szomszédaival békében, barátságban él, többségükkel azonos szövetségi rendszerben van, azaz tagjai a NATO-nak. De korábban Madridban és Balin sem gondolták, hogy terrortámadás célpontjai lesznek. Ez a lehetőség Magyarországon sem zárható ki. Erre készülni kell, különösen a kormánynak, amely felelős polgárai védelméért.
megfontolások
hvg.hu: Az itteni tapasztalatok szolgálnak-e valamiféle tanulsággal a magyar helyzetet illetően?
J.F.: Az itteni hadiállapot és mentalitás politikai egyben morális üzenetet hordoz: miközben a területi integritás megőrzése naponta megújuló feladat, azzal is foglalkozni kell, hogy mi lesz holnap, és ekként kell kiépíteni a nemzetközi kapcsolatrendszert. Ezzel minden olyan országnak szembe kell néznie, amelyik nehéz helyzetbe kerül. Tanulságosak az itteni terrorizmus-ellenes módszerek is, jelentős eredményeket értek el az öngyilkos merényletek megakadályozásában.
hvg.hu: Tud-e Izrael ebben a témában segítséget nyújtani?
J.F.: Jó lenne, ha tudna. Szükségünk van védelmi technológiára, bizonyos hadiipari eszközökre, amelyeket itt magas színvonalon képesek előállítani és naponta ki is próbálnak a gyakorlatban. Szeretnénk, ha az izraeli hadiipar pályázna a magyar megrendelésekre. Ezen a piacon jó eséllyel versenyez az, aki hajlandó átadni technológiát, minőségi eszközöket, és akivel korrekt, kiegyensúlyozott politikai kapcsolataink vannak. Izraelnek tehát jó esélyei vannak.
hvg.hu: Van e erre izraeli hajlandóság?
J.F.: Hogyne lenne. Az izraeliek hajlandósága talán még erősebb is, mint ahogy mi azt realizálni tudjuk. Ebben az is szerepet játszik, hogy esélyt jelentünk Izraelnek az Európai Unión és a NATO-n belüli referenciák beszerzésére. Tehát Magyarországon keresztül vagy Magyarországgal közösen más európai programokban is részt vehet Izrael. Egy Magyarországra települt izraeli cég gyakorlatilag bent van az EU-ban, ez számára jóval előnyösebb, mintha Izraelből próbálna piacot szerezni. Egyszóval rengeteg lehetőség van, amit érdemes lenne kihasználni.
hvg.hu: Konkrétan, a terror elleni harcban miféle együttműködést terveznek?
J.F.: Terrorelhárító szakembereket küldünk tanulni, várjuk az izraeli szakértőket, hogy Magyarországon tanítsanak bennünket. Meg akarjuk ismerni, be akarjuk szerezni az általuk használt fegyvereket, hadi eszközöket. Jó lenne, ha tudnánk információt cserélni. A terror elleni sikeres küzdelem egyik feltétele hosszabb távon az, hogy az EU tagállamok képesek legyenek központilag összeadni és kiértékelni saját hírszerzéseik információit. Bizonyos értelemben ezeket nem nemzeti kincsként kellene kezelni, hanem berakni a „közösbe”. Nyilván nem kívánhatjuk, hogy Izrael minden információját ossza meg velünk, de bizonyos, Magyarországot érintő információkat érdemes lenne átadniuk, mint ahogy nekünk is érdemes cserébe átadni olyasmit, ami őket érdekli.
hvg.hu: Izraelben most a legégetőbb téma az iráni atomkészülődés, illetve egy iráni atomcsapás lehetősége. Erről is szóltak a tárgyalásai?
J.F.: Tájékozódtam partnereimnél. Kacav elnök azt mondta tárgyalásunk végén: Izrael partnereket, szövetségeseket keres ahhoz, hogy a béke fennmaradjon. De meg fogja védeni magát, ha kell, akár egyedül. Erre nyilvánvalóan készülni kell. Kérdeztem a honvédelmi minisztert és a vezérkari főnököt: és igen, készülnek. Ennek van egy politikai vetülete is, ami felmerülhet a tárgyalóasztaloknál, és nyilván van egy gyakorlati, védelmi eleme, amit nem szoktak megbeszélni a politikai partnerekkel.
hvg.hu: A titkosszolgálat magyar származású főtisztje, Farkas tábornok szerint néhány hónap múlva már késő lesz, és veszélyesebb lesz lebombázni a készülő atomlétesítményeket, mint meghagyni őket. Erről is szó esett?
J.F.: Izraeli tárgyalópartnereim szerint jóval gyorsabb Irán atomprogramjának megvalósítása, mint ahogy azt Amerika vagy Európa feltételezi. Remélik, hogy a nemzetközi erőfeszítések nyomán sikerül elérni, hogy Teherán lemondjon az urándúsításról, mert ha Irán tud uránt dúsítani, akkor gyakorlatilag pillanatokon belül képes lesz atombombát is előállítani. Tájékozódhattam arról, hogy amennyiben Irán atomcsapásra szánja el magát, azt hogyan tudják elhárítani, de azt már nem osztották meg velem, hogy ezzel kapcsolatban, akár holnapra, esetleg milyen megelőző katonai intézkedéseket terveznek, ha terveznek. A legfontosabbnak pillanatnyilag mégis azt tartják, hogy politikai megoldást lehessen találni.
hvg.hu.: Közvetíthet-e Budapest Jeruzsálem és Brüsszel között?
J.F.: M agyarország nagy empátiával és szimpátiával figyeli a békefolyamatot felgyorsító izraeli erőfeszítéseket. Igyekszünk érvelésüket megértve, azokat továbbadni, megjeleníteni az Európai Unióban. Nem arról van szó, hogy képviselnénk Izraelt az EU-ban, inkább arról, hogy szándékaikat el tudjuk magyarázni EU partnereinknek is.
Shiri Zsuzsa/ Jeruzsálem