Veszélybe kerülhet a podgoricai szakadárok álma
Veszélybe kerülhet a podgoricai szakadárok függetlenségi álma, miután - belgrádi sajtóértesülések szerint - a velencei bizottság úgy foglalt állást, hogy a köztársaság függetlenséget eldöntő népszavazásról a szavazásra jogosult polgárok legalább ötven százaléka hozhat döntést.
A belgrádi média péntek reggel diplomáciai forrásokra hivatkozva közölte a neves jogtudósokból álló testület egyelőre nem hivatalos vélekedését. A testület - amelytől az Európa Tanács kért véleményt a montenegrói referendum szabályairól - 39. pontjában megállapítja, hogy "az önrendelkezésről és függetlenségről szóló döntést elfogadható és a nemzetközi gyakorlatban legalizált abban az esetben, ha a szavazásra jogosult polgárok több mint 50 százaléka hoz döntést". A Szerbiában élő montenegrói állampolgárok nem jogosultak részt venni a referendumon.
A velencei bizottság szorgalmazza, hogy komoly tárgyalások kezdődjenek a montenegrói hatalom és az ellenzék között, hogy konszenzus alakuljon ki a referendum megtartásának elveiről és az eredmények alkalmazásáról.
A bizottság a tervek szerint december 16-17-i ülésén teszi hivatalossá döntését, ezután várhatóan az Európai Unió is magáévá teszi fogadja el a jogi testület ajánlásait.
Az EU november 9-én óvá intette a podgoricai szakadár vezetést attól, hogy a velencei bizottság állásfoglalása előtt kitűzze a referendum időpontját. Brüsszel arra is figyelmeztetett, hogy nem fogadná el az "egyoldalú népszavazási folyamat kimenetelét", mert ez rendkívül kedvezőtlen hatással lenne Montenegró európai integrációjára nézve.
A népszavazás megtartására vonatkozó hároméves tilalom - amelyet a szerbia-montenegrói alkotmányos alapokmány határozott meg - 2006. február 4-én jár le. A podgoricai szakadár vezetés korábban az EU tudomására hozta, hogy a moratórium lejárta után megtartja a népszavazást még akkor is, ha ez esetleg hátráltatná a köztársaság európai integrációját.
Montenegróban évek óta tart a vita a népszavazás szabályairól. A montenegrói népszavazási törvény ötven százalékos részvételi küszöbhöz köti az érvényességet, és a szavazatok legalább ötven százaléka is elegendő a kérdés eldöntéséhez. Ráadásul a montenegrói belvitába beleszólt Vojislav Kostunica szerb kormányfő is: átadta Brüsszelnek a Szerbiában élő montenegróiak 260 ezres hozzávetőleges névsorát, akiknek - szerinte - ugyancsak részt kell venniük a referendumon.
A belgrádi média máris idézi az uniópárti montenegrói ellenzék diadalittas nyilatkozatait. Az ellenzékiek azt hangoztatják, hogy a velencei bizottság az ő álláspontjukra helyezkedett. Szerintük eleve komolytalan volt a szakadár kormánypártiak elképzelése, amely azt is lehetővé tette volna, hogy a polgárok 25 százaléka is döntsön a köztársaság államjogi státusáról (50 százalékos részvétel esetén).
A legfrissebb közvélemény-kutatások azt jelzik, hogy a Montenegróban élők 42 százaléka támogatja a köztársaság függetlenségét, míg 35 százalékuk a Szerbiában fenntartott államközösség mellett száll síkra.