A kormánypárt nyerte a választásokat Azerbajdzsánban
A szavazatok 28 százalékának összeszámlálása után hivatalosan is az Azerbajdzsánban vasárnap megrendezett parlamenti választások győztesének nyilvánították a Kaukázuson túli országban kormányon lévő pártot, az Új Azerbajdzsánt.
A volt szovjet tagköztársaságának választási bizottsága szerint az Új Azerbajdzsán a szavazatok mintegy 58 százalékát szerezte meg, és ezzel fölényesen maga mögé utasította az ellenzéki erőket tömörítő Azadlik (Szabadság) pártszövetséget. Mazahir Panahov, a testület elnöke úgy vélte, hogy a voksolás demokratikus módon zajlott le.
Egyelőre azonban még korai lenne megjósolni, hogy az Új Azerbajdzsán hány képviselői mandátumhoz jutott a 125 fős törvényhozásban - mutatnak rá politikai megfigyelők.
A parlamenti választás eredményhirdetésével új szakasz kezdődik az azerbajdzsáni hatalmi harcban, tüntetések vagy letartóztatások sorozatával - jegyezte meg egy orosz lap hétfőn, de egyben úgy vélte, hogy Ilham Aliyev elnök csírájában elfojtott egy színes forradalmat.
Lapvélemény: Aliyev kettős csapása
Aliyev megfosztotta az esetleges forradalmat a pénztől, vezértől, s a tisztaság imázsától is, rámutatva, hogy nem éppen feddhetetlen emberek finanszírozták - magyarázta a Kommerszant.
A liberális lap szerint az azeri elnök számára a néhai apja környezetéből örökölt korrupt tisztségviselők legalább akkora fenyegetést jelentettek, mint a megosztott ellenzék. Az olajforrás Azerbajdzsán stabilitásának megőrzésében érdekelt Nyugat régóta tanácsolta ezek eltávolítását a fiatal elnöknek, de ő várta az alkalmas pillanatot.
Ez akkor jött el, amikor az emigrációban élő Rasul Guliyev volt parlamenti elnök élére állt a jövendő forradalomnak, s a korrupt vezetők a pénzelése mellett döntöttek, tudván, hogy a jelenlegi rendszerben napjaik meg vannak számlálva.
Ekkor Aliyev kettős csapással válaszolt: nem engedte haza Guliyevet, és letartóztatta az "árulókat". Ezeket államcsíny szövésével vádolták meg, ami nem áll túlságosan távol az igazságtól, hiszen a narancsszínű forradalmak, bármennyire nemes célok is vezéreljék őket, mégiscsak alkotmányon kívüli rendszerváltásra irányulnak - ismerte el a Kommerszant.