2005. november. 06. 19:21 hvg.hu Utolsó frissítés: 2005. november. 06. 22:56 Világ

Izraelben megtalálták a legrégibb keresztény templomot?

Izraelben szenzációszámba menő régészeti leleteket találtak a meggidói börtön területén. Az archeológusok szerint a Közel-Kelet, de talán az egész világ legrégebbi keresztény templomára bukkantak, épen maradt mozaikpadlóval, görög nyelvű feliratokkal. A hvg.hu tudósítója Jotham Teferrel, az ásatások vezetőjével beszélgetett.

hvg.hu: Mikor kezdék el gyanítani, hogy fontos leletet találtak?

Jotham Tefer:

Már majdnem két éve megkezdődtek az ásatások a műemlékvédelmi felügyelet égisze alatt. De eredetileg ezen a területen már az 1940-es években, az angol mandátum idején is ástak, amikor egy börtönt építettek. Aztán később is voltak feltárások, úgyhogy tudtuk, hogy egy olyan területen kezdünk kutatni, ahol régi leletek vannak. De arra nem gondoltunk, hogy egy ilyen döbbenetes felfedezésre lelünk. Ilyesmi csak egyszer adatik meg egy régész életében. Időbe került, amíg megértettük, hogy mit találtunk, és akkor nagyon elérzékenyültünk. Ez egy keresztény építmény a kereszténységnek abból az időszakából, amikor még nem volt hivatalos vallás.

A feltárások esetleg bizonyíthatják, hogy Jézus történeti személy volt?

A templom Krisztus halála után, a harmadik század közepén, illetve  a negyedik század elején épülhetett. Semmi kétség, hogy ha ebben a korban egy keresztény leírja azt, hogy asztalt [a korai keresztények oltár helyett valószínűleg az utolsó vacsorára emlékeztető asztalt használtak liturgiai célokra] ajánl fel Jézus Krisztus emlékére, ahogyan az a padló mozaikján szerepel, akkor ez a hit kétségbevonhatatlan tényként létezik itt a kereszténység földjén.

Kiváltott a feltárás valamiféle nemzetközi visszhangot, esetleg a Vatikán részéről?

A Vatikán nagyon érdeklődik, természetesen örülnek, hogy Izraelben feltártak egy ilyen korai templomot, Jézus Krisztusnak szentelve. Világszerte élénk az érdeklődés, de még nem tudjuk, hová fejlődnek az események.

Mikorra ér véget az ásatás, mikor láthatja a nagyközönség az egykori templomot?

Még nem tudjuk, mikor lesz mindez hozzáférhető a látogatók számára is, egyelőre az izraeli műemlékvédelmi felügyelet, illetve a nemzetközi szakértők még az értékelés stádiumában vannak, a leletek jelentőségét mérik fel. A későbbiekben a büntetés végrehajtási szervekkel közös megoldást kell találni, esetleg ki kell emelni az egész templomot, és máshova szállítani, vagy a börtönt kellene máshova telepíteni.

Hol volt ez a templom? Miféle település volt ezen a vidéken a III.-IV. században?

Kétezer évvel ezelött, egy római katonai tábor létesült itt. Eredetileg egy zsidó település volt errefelé, de a zsidókat kiűzték. Az időszámításunk utáni 2. században a területen pogányok alapítottak várost, majd, ahogy a gazdaság és a kereskedelem virágzásnak indult a IV. század elején, elterjedt a kereszténység Az egyik feliraton szerepel is egy katona, aki pénzt ad az építkezéshez. Maximilianopolisnak hívták a várost, a történeti forrásokból is ismert, komoly település lehetett.

Akkoriban mennyien élhettek ott?

Nehéz válaszolni erre a kérdésre, még nem tudjuk, hogy mekkora volt. Csak becslések vannak a házak, az udvarok, a szobák nagysága alapján. Az ásatások végén tudunk csak biztosabbat mondani.

Az izraeli tévében az idegenforgalmi miniszter már arról beszélt, hogy esetleg a közelben újabb repteret kell majd építeni az ide tartó turistáknak és zarándokoknak. Ön szerint is ilyesmit ígér a jövő?

Nem vagyok turisztikai szakember, de könnyen elképzelhető, hogy igen komoly hazai és nemzetközi figyelmet kelt majd ez az ásatás. Ám először el kell dönteni a leletek, a feltárt templom jövendő sorsát. Most még javában folynak a feltárások, még választ várunk, vajon a templom esetleg egy másik, nagyobb építmény része volt-e, hogy összefüggő együttest alkotott-e, udvarokkal, belső átjárókkal más szerkezetekkel. Mielött döntünk, látnunk kell a teljes képet.

Shiri Zsuzsa/ Jeruzsálem

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.