2005. november. 04. 11:15 hvg.hu Utolsó frissítés: 2005. november. 04. 12:03 Világ

Az EU is komolyan veszi a kelet-európai CIA-börtönöket

Az EU a Human Rights Watch emberi jogi szervezettel együtt megkezdte az állítólagos kelet-európai CIA-börtönök felkutatását, ahol a terrorizmussal vádolt foglyokat hallgatják ki. A Vöröskereszt követelte, hogy hozzáférést biztosítsanak számára a foglyokhoz.

Reptér Szymany-ban. Itt landoltak az al-kaidások?
© AP
A Human Rights Watch szóvivői szerint a szervezetnek bizonyítékok vannak birtokában, melyek alátámasztják, hogy a CIA afgán foglyokat szállított Lengyelország és Románia területére. A két ország azonban tagadta a felvetést. Amerikai hivatalos források nem erősítették meg, de nem is cáfolták az értesüléseket. 

Brüsszel szerint ezek a börtönök sértenék a kontinens emberi jogi direktíváit. A kialakult helyzetben a kelet-uurópai országok EU-val ápolt kapcsolata és az Egyesült Államokhoz fűződő érdekei ütköznek.

A Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága is felfigyelt a hírekre. A Washington Post szerdai száma szerint a CIA a legfontosabb al-Kaida-foglyokat volt szovjet támaszpontokon rejtegeti és ott hallgatja ki őket. Antonella Notari, a Vöröskereszt szóvivője szerint a szervezetük Washingtonban érdeklődött az állítások valóságtartalmát illetően, s bejutást követeltek a börtönökbe, amennyiben azok léteznek. Jelenleg csupán a Vöröskeresztnek van exkluzív bejárási joga a Guantanamo Bayben létesített amerikai katonai bázisra, ahol számos terrorizmussal gyanúsított foglyot őriznek. Notari szerint a Vöröskeresztnek már korábban is volt olyan gyanúja, hogy az amerikai politikusok rejtegetnek egyes foglyokat a nemzetközi szervezet delegációi elől.

„A Vöröskereszt aggódik egyes fogvatartottak miatt, akiket a mai napig nem tudtunk lokalizálni az amerikai katonai fogolytáborokban” – nyilatkozta a szóvivő az AP-nek.

A lengyel és román börtönök létezésének gyanúja akkor ébredt a Human Rights Watch munkatársaiban, amikor CIA-repülőgépek 2001 és 2004 közötti repülési naplóit elemezték. Mark Garlasco a New York-i szervezet fő katonai elemzője szerint összevetették a repülési útvonalakat az USA által már elengedett több száz gyanúsított vallomásával.

Garlasco nem közölte, hogy a repülési naplókra miként tettek szert, azt azonban elmondta, a börtönök legvalószínűbb helyszínei közel esnek a lengyel Szymany reptérhez, illetve a román Mihail Kogalniceanu katonai repülőtérhez.

„Megismétlem: nincsenek CIA-bázisok Romániában” – nyilatkozta a felvetésre Calin Popescu román miniszterelnök. László Boglár magyar kormáynszóvivő az AP-nek nyilatkozva elmondta, hivatalos jelentés készül az esetről, amelyben légifuvarozási szakemberek véleményére is számítanak.

Hirdetés