2005. november. 03. 10:45 MTI Utolsó frissítés: 2005. november. 03. 18:01 Világ

Lengyel és román CIA-táborokról tud a Human Rights Watch

Lengyelországban és Romániában is vannak titkos CIA-börtöntáborok – írta a csütörtöki Financial Times az egyik legnagyobb emberi jogi csoport értesülését idézve.

A kományok tagadnak
A lengyel és a román kormány illetékesei határozottan cáfolták, hogy országukban titkos CIA-tábor működne.
Előző napi amerikai lapértesülés szerint az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) a világ számos pontján, egyebek mellett több kelet-európai országban őriz és hallgat ki titkos fegyenctelepeken magas rangú elfogott al-Kaida-terroristákat.

Az amerikai központú Human Rights Watch emberi jogi szervezet washingtoni igazgatója a csütörtöki Financial Times szerint azt mondta: a szervezet "nagy biztonsággal" megállapította, hogy "legalábbis Lengyelországban és Romániában" léteznek ilyen CIA-táborok.

Tom Malinowski a londoni üzleti napilapnak kijelentette, hogy erős bizonyítékok - egyebek mellett őrizeteseket szállító CIA-repülőgépek repülési naplói - utalnak arra, hogy Lengyelország és Románia szerepel az amerikai hírszerző szolgálat titkos őrizetesközpontjait üzemeltető országok között.

A Financial Times kommentárja szerint, ha ez bebizonyosodik, az súlyos aggályokat kelthet az Európai Unión belül, és a közvélemény tiltakozásához vezethet Lengyelországban és Romániában.

A brit lap varsói tudósítójának ugyanakkor a lengyel védelmi minisztérium szóvivője, Leszek Laszczak azt mondta: terrortevékenységgel gyanúsított személyeket nem őriztek lengyel területen lévő katonai támaszpontokon, ilyen egyezmény sem az amerikai kormánnyal, sem más amerikai intézménnyel nincs.

A CIA külföldi titkos táborhálózatának létéről egyébként nem most kerülnek először napvilágra értesülések. A londoni székhelyű Amnesty International emberi jogi szervezet már hónapok óta, több jelentésben visszatérően azzal vádolja az Egyesült Államokat, hogy az globális, titkos fogolytábor-hálózatot üzemeltet.

Az Amnesty májusi éves világjelentésében azt írta: a kubai Guantánamo börtöntábor "csak a látható része a történetnek", gyűlnek ugyanis a bizonyítékok arra, hogy az Egyesült Államok Afganisztánban, Irakban "és máshol" olyan őrzőközpontok hálózatát működteti, ahol titokban, minden megfelelő joghatóságtól távol tart fogva embereket.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.