2005. október. 26. 16:59 MTI Utolsó frissítés: 2005. október. 26. 16:52 Világ

Kiutasították Berezovszkijt Lettországból

Aláírta Aigars Kalvitis lett kormányfő azt a rendeletet, amelynek alapján a Londonban élő Borisz Berezovszkij brit-orosz-izraeli állampolgárságú milliárdost a balti országban nemkívánatos személyek nevét tartalmazó listára vették.

A rendeletet egy héttel azt követően hozták meg, hogy a balti ország nemzetbiztonsági tanácsa javasolta: Berezovszkijt ne engedjék be lett területre. Kalvitis indoklása szerint a dúsgazdag orosz vállalkozó veszélyt jelent a nemzetbiztonsági érdekekre, és lettországi útjai "több problémát vetnek fel, mint amennyi kívánatos lenne".

Berezovszkij azt hangoztatja, hogy lettországi látogatásai jószolgálati és üzleti jellegűek, és Riga Moszkva nyomásának engedve nem látja őt szívesen az ország területén.

Politikai elemzők emlékeztetnek arra: az orosz hatóságokat az bosszantja, hogy Lettország nem tett eleget az Interpol iránti kötelezettségeinek, és nem vette őrizetbe Berezovszkijt szeptemberben, amikor az Lettországban járt. Berezovszkij ellen ugyanis moszkvai kérésre nemzetközi körözési parancs van érvényben. Berezovszkij orosz médiamágnásként Borisz Jelcin elnök idején a Kreml holdudvarának egyik legbefolyásosabb személyisége volt, majd kegyvesztetté vált, s jelenleg - mivel Oroszországban csalások és más bűncselekmények miatt körözik - önkéntes londoni száműzetésben él.

Az orosz főügyészség sikkasztással, nagy összegben elkövetett csalással, hatalommal való visszaéléssel és maffiakapcsolatokkal vádolja Berezovszkijt, és ezért adott ki ellene nemzetközi elfogató parancsot az Interpol útján. Az orosz mágnásnak politikai menekültstátusa miatt viszont több ország a vonatkozó genfi konvencióra hivatkozva engedélyezi a belépést.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.