"Elfelejtett" magyar nevezetességek Londonban
Londonba minden évben több százezer magyar látogat el, és főleg a világváros mindenki által ismert nevezetességeit keresik fel, de azt kevesen tudják, hogy a brit főváros bővelkedik magyar vonatkozású kulturális és történelmi nevezetességekben is.
Londonban ma harmincezer magyar él és dolgozik. A turistákkal együtt tízmilliós lélekszámú metropolisban - az elmúlt évszázadok alatt - számos magyar egyházi és történelmi személy valamint híresség megfordult már.
A British Airways brit nemzeti légi társaság által megjelentetett listán Szent Margit az első, akiről kevesen tudják hogy megfordult Angliában. Ennek a látogatásnak az emlékét a viktoriánus egyház egyik központjának számító Westminster Apátság kápolnája őrzi, ahol egy kődombormű állít emléket a magyar szent látogatásának.
A Trafalguar Square egyik templomának is van magyar vonatkozása: a templom névadója, Szent Márton ugyanis szombathelyi születésű volt. A St. Martin in The Fields nevű templomocska minden héten számos zenei esemény és koncert színhelye.
A London Bridge déli tövében található kápolnától néhány méterre, egy korabeli fogadóban hunyt el első nagy útleírónk, Szepsi Csombor Márton. A St. Francis and St. Elizabeth of Hungary Chapel a Southwark katedrális egyik kápolnája, amelyet két normann lovag alapított.
A Temzén Londontól északra található Hammersmith Bridge volt a mi budapesti Lánchídunk ihletője, amelyet látván gróf Széchenyi István eldöntötte, hogy a Duna felett építendő első híd műszaki megoldása lánchíd legyen.
A Hammersmith hídhoz és az annak magyar vonatkozását megörökítő táblához közel kis templom található, amelynek üvegablakán Árpádházi Szent Erzsébet látható, segélyt nyújtó kézmozdulatával.
Az egyik legújabb magyar emlék a Varga Imre által készített Bartók Béla szobor, amely London South Kensington kerületében állítottak fel, nem messze attól a helytől, ahol a híres magyar zeneszerző londoni tartózkodása során lakott.
A Londonban megfordult híres magyarokról is összeállítottak egy listát. A középkori látogatók között van Nicolaus de Hungaria. Az angol és a magyar történetírás őt tekinti az első magyarnak, aki Angliában járt. Középkori utazásáról írásos emlékek is fennmaradtak.
Nagy ugrás az időben: emlékezetes volt Puskás Ferencnek, az Aranycsapat legendás csatárának londoni játéka - a futballtörténelem egyik legjobb játékosának futballcipője és meze a Vidám Huszár nevű magyar étteremben látható.
Dallos József, a kontaktlencsék magyar tökéletesítője 1937-től Londonban folytatta klísérleteit. Eredményeinek elismeréséül a British Contact Lens Association "Josef Dallos Research" néven díjat alapított. A mezőtúri, később világhírűvé vált filmes Korda-család szinte minden tagját erős szálak fűzték Londonhoz. Korda Vince lánya, Korda Krisztina ma London egyetlen magyar nyelviskoláját működteti.