2005. szeptember. 21. 10:33 hvg.hu Utolsó frissítés: 2005. szeptember. 21. 10:55 Világ

Athénban szürcsölhetjük a legdrágább kávét

Kávét legdrágábban Athénban, míg legolcsóbban Albániában és Bosznia-Hercegovinában lehet inni - derül ki a GfK EuroEspressoIndex névre keresztelt felméréséből, amely az eszpresszó átlagárát mérte az európai fővárosok éttermeiben, bárjaiban és kávézóiban.

A kutatás megállapításai rácáfolnak arra a feltételezésre, miszerint kávéhoz a nyugat-európai fővárosokban lehet a legdrágábban és a kelet-európai fővárosokban a legolcsóbban hozzájutni. A legdrágábbnak az a kávé bizonyult, amelyet Görögországban, Athénban szolgáltak fel. Az átlagosnál magasabb kávéárakkal szembesültek a tanulmány készítői Oroszország, Ausztria, Németország, Franciaország, Finnország és Törökország fővárosaiban is.

A kutatás feltárta, hogy a vizsgált országokban a kávé átlagos ára 1,43 euró, míg az egyik legmagasabb árat - 5,4 euró- Moszkvában, a legalacsonyabbat, 0,32 eurót pedig Albániában, Tiranában mérték. Moszkvában egy csésze eszpresszó 109,28 százalékkal kerül többe, mint például Pozsonyban. Hasonló a helyzet Törökországban is, amely egy csésze kávé árát tekintve szintén a legdrágább országok közé tartozik. Itt az átlagár 121,65 százalékkal múlja felül egy pozsonyi kávé átlagárát.

A legalacsonyabb árakat Albániában - 0,59 euró - és Bosznia-Hercegovinában mérték, ahol csak 0,56 euró egy csésze fekete. A pozsonyi átlagárszínvonal – egy csésze kávé vonatkozásában legalábbis – megegyezni látszik a budapestivel - 0,97 euró -, ahol azonban a bérek és fizetések magasabbak, mint az északi szomszédnál, így a magyarok a szlovákoknál gyakrabban engedhetik meg maguknak, hogy a kávét valamely étteremben, kávézóban, esetleg bárban fogyasszák el.

Hirdetés
Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.