2005. augusztus. 15. 08:28 MTI Utolsó frissítés: 2005. augusztus. 15. 08:52 Világ

Japán 60 éve kapitulált

Japán soha többet ne kezdjen háborút – fejezte óhaját ki Akihito japán császár hétfőn Tokióban, abból az alkalomból, hogy Japán 60 évvel ezelőtt döntött amellett: feltétel nélkül leteszi a fegyvert az Egyesült Államok előtt, és ezzel a II. világháború a csendes-óceáni hadszíntéren is befejeződött.

Japán hadifoglyok 1945-ben. Fejet hajtottak
Az uralkodó a tokiói császári palota mellett lévő Budokan csarnokban mintegy 7 ezer alattvalója előtt jelentette ki, hogy reméli: a háború pusztítása soha többet nem ismétlődik meg. "Minden japánnal együtt siratom mindazokat, akik a csatamezőn estek el és akik a háború borzalmában vesztették életüket" - fűzte hozzá a császár.

Akihito beszéde előtt nem sokkal Koidzumi Dzsunicsiro japán miniszterelnök bocsánatot kért a szigetország II. világháborús ázsiai gyarmatosításáért és hódításaiért, megígérve, hogy Tokió soha nem feledi el a háború "szörnyű tanulságait".

Koidzumi Japán II. világháborús vereségének 60. évfordulóján, Tokióban nyilvánosságra hozott közleményében követte meg a szigetország szomszédjait.

A japán kormányfő, aki idén már másodszor kért bocsánatot a felkelő nap országának hadserege által okozott fájdalmakért, a közleményben hangsúlyozta: mélyen elgondolkodtatja és szívből jövő fájdalommal tölti el az a szenvedés, amelyet Japán okozott a II. világháború alatt a térségben.

Koidzumi áprilisban az ázsiai országok jakartai csúcsértekezletén már szintén bocsánatot kért az ázsiai országoktól, remélve, hogy ezzel sikerül lecsillapítania az akkori Kínában zajló japánellenes megmozdulások hevét. A tiltakozó akciókat az váltotta ki, hogy Japánban olyan történelem tankönyvet hagytak jóvá, amely enyhébb színben igyekezett feltüntetni a japán hadsereg világháborús kegyetlenkedéseit.

Japán II. világháborús vereségének évfordulójáról hétfőn Tokióban, illetve több ázsiai országban is megemlékeznek.

Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.