2005. augusztus. 01. 18:01 MTI Utolsó frissítés: 2005. augusztus. 01. 18:07 Világ

Huszonnégy halott a kartúmi zavargásokban

Kartúmban élő dél-szudáni menekültek ezrei gépkocsikat gyújtottak fel, boltokat fosztogattak, arab kinézetű járókelőket vertek meg, és köveket hajigáltak a kivezényelt rendőrökre annak hírére, hogy helikopter-szerencsétlenségben életét vesztette Garang alelnök, aki a januári békeszerződés megkötése előtt a kormányellenes dél-szudáni lázadók vezére volt.

Huszonnégy ember - köztük több rendőr - vesztette életét hétfőn a John Garang szudáni első alelnök, a dél-szudáni lázadók volt vezetője halálhíre nyomán kirobbant kartúmi zavargásokban.

Nem hisznek a hivatalos
változatban
Fekete bőrű, keresztény és animista dél-szudániak nagy tömegei élnek a túlnyomórészt muzulmán arabok lakta afrikai ország fővárosában, nagy részük éppen a Szudán déli részén dúló háború elől menekült Kartúmba az utóbbi két évtizedben. Sokan közülük nem hisznek a kormány hivatalos közleményének, amely szerint közönséges légi szerencsétlenségről van szó. Feltételezik, hogy a januári békeegyezség és a színleg szívélyessé vált kapcsolat ellenére Omar el-Besir szudáni elnök tétette el láb alól korábbi ellenségét, az ország alelnökévé előlépett volt lázadóvezért.
A biztonsági alakulatok nagy erőkkel vonultak ki a szudáni főváros utcáira, hogy helyreállítsák a rendet. A hatóságok tizenkét órás kijárási tilalmat rendeltek el helyi idő szerint este hat órától (közép-európai idő szerint délután négy órától). 
   
Garang bizalmasa, Salva Kiir Mayardit, a mozgalom helyettes vezetője, aki éveken át a déli lázadók fegyveres erőinek vezérkari főnöke is volt, minden tekintetben az elhunyt politikus örökébe lép: ő lesz a déli autonóm terület elnöke, illetve Szudán első alelnöke - közölte hétfőn a volt lázadó mozgalom, a Szudáni Népi Felszabadító Mozgalom (SPLM) szóvivője.
   
Garang a 22 éven át tartó polgárháborút lezáró januári békemegállapodás értelmében lett az afrikai ország első alelnöke július 9-én. A fővárosban élő dél-szudániak milliós tömegének ujjongása közepette diadalmasan vonult be Kartúmba, hogy átvegye az alelnöki posztot abban kormányban, amely ellen 22 évig harcolt. 
   
A nagy területű afrikai ország déli részén élő, fekete bőrű, keresztény és animista közösségek azért lázadtak fel 1983-ban, mert  az arab többség érdekeit védő központi kormány rá akarta erőltetni  erre a térségre is a muzulmán törvénykezést, a saríát. Már-már elcsitulni látszott a harc, kompromisszum kezdett kirajzolódni, amikor kiderült, hogy gazdag olajlelőhelyek rejlenek Szudán déli  részén a föld mélyében. A felfedezett kincsen való osztozkodás nehézségei évekig hátráltatták a megegyezést. Legalább kétmillió ember vesztette életét a bő két évtizedes konfliktusban, és 
négymilliót űztek el otthonából a háborúskodó felek. 
   

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2025. január. 11. 20:00

„Amúgy a nők is káromkodnak” – interjú cserihannával és Lenkkével

Egyre több női előadó tör be a magyar popzenébe, érezhető egyfajta „girl power” a területen. Nemrég jött ki például cserihannának (polgári nevén Cseri Hannának) Hirtelen mélyül, Lenkke_-nek (Fehér Lili) pedig Törik a beton címmel új albuma, ennek apropóján nemcsak a dalokról és a csajos zenékről, hanem a Z generációról, a káromkodásról és a kommentekről is beszélgettünk.