2005. június. 28. 15:28 MTI Utolsó frissítés: 2005. június. 28. 15:43 Világ

Pilóta nélküli gépek repülnek Boszniában

Belgium pilóta nélküli felderítő repülőgépeket küldött kedden Bosznia-Hercegovinába: a hat légieszközt és a hozzájuk tartozó három földi irányítóállomást egy C-17-es óriás szállítógép vitte Tuzlába, amelynek repülőtere a boszniai EU-erőben szolgáló belga alakulatok egyik támaszpontja.

A B-Hunter típusú pilóta nélküli repülőgépeket az EU-misszió keretében felderítésre fogják használni, mindenekelőtt a szervezett bűnözés és a kábítószer-kereskedelem elleni harcban. A gépek első felszállása a jövő hét elején várható, s boszniai telepítésük négy hónapra szól.

A belga haderő 18 darab ilyen B-Hunterrel rendelkezik: ezeket még 1999-ben szerezték be, s tavaly vonták össze egy alakulatba. Ez utóbbinak a mostani lesz az első éles bevetése.

A B-Hunterek viszonylag kis, mindössze 727 kilogrammos repülőgépek, amelyeket mindössze felderítő szerkezetekkel (kamerákkal és a felvételek továbbítására szolgáló eszközökkel) szereltek fel. Egy-egy bevetésük 10 órán át tarthat, s vagy távolról, a támaszpontról irányítják őket, vagy pedig előre beprogramozzák számítógépükbe a megteendő útvonalat.

Az ilyen, személyzet nélküli repülő szerkezeteknek (UAV) szakértők hatalmas jövőt jósolnak. Az amerikai haderőben szolgálatot teljesítő, a B-Huntereknél jóval fejlettebb Predatorok például a legutóbbi iraki háborúban már támadó missziókat is elláttak (kezelőik utasítására rakétákat lőttek ki földi célpontokra), az UAV-k most fejlesztés alatt álló, legújabb nemzedéke pedig akár a bombázó repülőgépeket is feleslegessé teheti.

Az amerikai Boeing és Northrop Grumman cégek által tervezett pilóta nélküli repülőgépek ugyanis sajátos formáik és különleges bevonatuk miatt a radarok számára láthatatlanok lesznek, miközben a bombakamrájukban lévő különböző precíziós rakétákkal és bombákkal a felszállási helytől akár 2400 kilométerre (Boeing), illetve 6500 kilométerre (Grumman) levő célpontokat is támadhatják.

A Boeing repülőgépével idén tavasszal már sikeres kísérletet hajtottak végre (10 500 méter magasból, 700 km/órás sebességgel ledobott bombája centiméterekkel a kijelölt célpont, egy teherautó mellett robbant), s nemrégiben két ilyen szerkezet immár kötelékrepülést végzett - egyetlen ember távirányításával.

Ez a legújabb UAV-nemzedék az évtized vége körül állhat majd szolgálatba, de sokak szerint ezt hamarosan követi a légi harcra "szakosodó", pilóta nélküli repülőgépek sokasága is. Azaz nincs messze az idő, hogy - legalábbis a levegőben - emberek helyett robotok csatázzanak majd.

Hirdetés