Portugália is szavaz az uniós alkotmányról
Portugália kitart amellett, hogy népszavazást rendezzen az Európai Unió alkotmányos szerződéséről, annak ellenére, hogy Nagy-Britannia hétfőn hivatalosan bejelentette saját népszavazása elhalasztását - közölte a portugál külügyminiszter.
Diogo Freitas do Amaral - Joschka Fischer német külügyminiszterrel az alkotmányos szerződés ratifikáció folyamatáról hétfő délután folytatott megbeszélését követően - leszögezte: Portugália úgy döntött, hogy érvényes cél marad az októberre tervezett népszavazás megrendezése. Ezen csak az változtathat, ha az EU állam- és kormányfői június 16-17-én tartandó csúcsértekezletükön úgy döntenének, hogy felfüggesztik a többi uniós tagállamban az alkotmányos szerződésről tervezett népszavazásokat. Lisszabon mindazonáltal nem számít ilyen fejleményre.
Jack Straw brit külügyminiszter hétfő délután hivatalosan bejelentette, hogy Nagy-Britanniában egyelőre nem folytatják az uniós alkotmányról rendezendő brit népszavazás törvényi elkészítését. Straw a londoni alsóházban azt mondta, hogy az alkotmányos szerződést elutasító minapi francia és a holland népszavazások után kialakult helyzet tisztázódásáig nincs értelme, hogy a brit kormány tárgyalási időpontot kérjen a törvényhozásban a brit referendum jogszabályba iktatására. Straw ezzel gyakorlatilag azt jelentette be, hogy meghatározatlan időre lekerült a napirendről az alkotmányos szerződésről ígért brit népszavazás.
A brit halasztás ellenére hétfőn a lengyel kormány is megerősítette, hogy feltétlenül szükségesnek tartja a népszavazás kiírását az Európai Unió alkotmányáról. Amennyiben a jövő heti uniós csúcson semmifajta új állásfoglalás nem születik az alkotmányos szerződésre vonatkozóan, Dánia szintén megtartja a szeptember végére kitűzött saját népszavazását - vált ismertté Kopppenhágában.