2005. június. 03. 17:21 MTI Utolsó frissítés: 2005. június. 03. 17:24 Világ

Soros: Putyin lövetett volna Kijevben

Vlagyimir Putyin orosz elnök azt tanácsolta a narancsszínű forradalom néven ismertté vált tavalyi ukrajnai ellenzéki tüntetések idején Leonyid Kucsma akkori ukrán államfőnek, hogy belügyi katonákkal lövessen a tömegbe - állította pénteken Soros György.

A magyar származású amerikai milliárdos Kijevben újságíróknak nyilatkozva hozzátette, hogy Kucsma "szerencsére nem fogadta meg a tanácsot".
   
Az üzletember, aki jelenleg volt szovjet tagköztársaságokat érintő körúton tartózkodik, a szovjet utódállamokban pedig a demokratizálódást segítő szervezeteket támogat, bizonyítékot nem hozott fel állítása alátámasztására.
   
Az orosz vezetés éles hangvételben cáfolta, Soros György "képzelete szüleményének" nevezte az üzletember kijelentését. "A valósághoz ennek természetesen semmi köze" - hangoztatta a Kreml szóvivője.
   
Ukrajnában a múlt év végén milliós tömegtüntetéseket tartottak az elnökválasztáson tapasztalt választási csalások miatt. A bíróság által elrendelt megismételt voksolást Viktor Juscsenko ellenzéki jelölt nyerte meg a Moszkva támogatását élvező Viktor Janukovics akkori ukrán kormányfővel szemben.
   
Kucsma és Janukovics támogatói közül sokan azzal vádolják a Soros György által alapított Nyílt Társadalom Intézet anyagi támogatását élvező szervezeteket, hogy lázadást szítottak Ukrajnában, társadalmi elégedetlenséget keltettek Grúziában és Kirgizisztánban, ami hozzájárult ahhoz, hogy a Moszkva támogatását élvező helyi kormányoktól a Nyugat-barát ellenzék vette át a
hatalmat.
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.