Megkezdődött az EU jövőjét eldöntő francia népszavazás
Franciaország tengerentúli területein megkezdődött a népszavazás az Európai Unió alkotmányáról. A 42 millió francia választó közül 1,2 millióan élnek Európán kívüli francia területeken.
Az időeltolódás ellenére az eredményeket csak az után hozzák nyilvánosságra, hogy az anyaországban lezajlott a voksolás. A legutóbbi közvélemény-kutatás pénteken magas részvételt, és az alkotmányt elutasítók győzelmét jósolta.
Franciaországban megkezdődött a népszavazás az Európai Unió alkotmányáról: közép-európai idő szerint szombat délben nyíltak meg a szavazóurnák Franciaország tengeren túli társult területén, Saint-Pierre és Miquelon szigeten.
A Kanada keleti partjainak magasságában fekvő, hétezer lakost számláló sziget az első, amelynek választójoggal rendelkező francia polgárai véleményt nyilváníthatnak az európai alkotmányos szerződésről. A sort Franciaország további tengerentúli területei - Francia Guyana, Guadaloupe, Martinique és Polinézia - folytatják, majd vasárnap a kontinentális anyaország következik. Az amerikai kontinensen tartózkodó francia választók ugyancsak érintettek: az időeltolódás miatt ők is egy nappal korábban szavaznak, hogy ne befolyásolhassa véleményüket az anyaországban élők álláspontja.
Az összesen mintegy 42 millió választópolgár közül megközelítőleg 1,4 millió él a tengerentúli franciaországi területeken. Többségük támogatja az alkotmány elfogadását, és Jacques Chirac köztársasági elnök a kampány során külön figyelmet szentelt nekik. Mindazonáltal a tengerentúli területeken általában alacsony a részvételi arány, ha európai ügyben kell véleményt nyilvánítani.
Az első eredményeket csak vasárnap este 22 óra után hozzák nyilvánosságra, azt követően tehát, hogy a kontinentális Franciaországban véget ér a népszavazás. A legutolsó, pénteken közzétett közvélemény-kutatások eredmények szerint nagyon magas részvételi arány várható, és többségben vannak az alkotmányt elutasítók.