Brüsszeli riadalom a német belpolitikai fejlemények miatt
A Brüsszelben tárgyaló uniós külügyminisztereket és európaügyi minisztereket aggodalommal tölti el, hogy az SPD észak-rajna-vesztfáliai választási veresége elbizonytalanította a német kormánykoalíciót, és idén ősszel előrehozott választásokra kerülhet sor Németországban.
© AP |
Az Európai Bizottság aggódik: a választási küzdelem nem kedvez a kompromisszumoknak. Németország már eddig is kemény álláspontot foglalt el: nem mutatott hajlandóságot egy százaléknál magasabb uniós befizetésre. Brüsszelben most attól tartanak, hogy egy előrehozott német választás végképp ellehetetleníti a megállapodást, ugyanis Németország, mint az EU legnagyobb nettó befizetője, kulcsszerepet játszik a folyamatban.
Nagy-Britannia is kitart a neki járó visszatérítés létjogosultsága mellett: a költségvetés vétójával fenyegetőzik bármilyen változtatási kísérlet esetére. Vasárnap este Brüsszelben több miniszter úgy nyilatkozott: rendkívüli elszántságra és kitartásra lesz szükség az egyezség megszületéséhez.
A következő néhány hétben maratoni tárgyalássorozatra lehet számítani: "továbbra is érvényben van minden indok arra, hogy a június 16-17-i EU-csúcsértekezletig megegyezzünk" - mondta Jose Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke vasárnap este.
Gerhard Schröder német kancellár és a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) az utolsó kártyáját is előhúzta, amikor vasárnap este maga Schröder és Franz Müntefering, az SPD elnöke bejelentette: azt szeretnék, ha a németek már idén ősszel, s nem jövőre döntenének országos választáson arról, hogy akarják-e a szociáldemokraták megszorító reformpolitikáját, vagy a "piaci radikalizmus" politikáját részesítik előnyben, a konzervatív ellenzékét.
Az idő előtti országos választáson Schröder ellenfele nagy valószínűséggel Angela Merkel, a kereszténydemokraták (CDU) elnöke lesz. Roland Koch, hesseni CDU-s miniszterelnök legalábbis ezt jelezte hétfőn, de csak a kereszténydemokraták nevében beszélt. A végleges jelölés egy hét múlva a CDU és a bajor partnerpárt, a Keresztényszociális Unió (CSU) elnökségeinek együttes ülésén születhet meg.
Az Infratest dimap közvélemény-kutató intézet felmérése szerint a németek többsége Christian Wulff alsó-szászországi miniszterelnököt Merkelnél alkalmasabbnak tartja Schröder kihívójának szerepére. A megkérdezettek 67 százaléka üdvözölte az előre hozott választás gondolatát, húsz százalék nem tartotta annyira jónak.
Az idő előtti választást Franz Müntefering jelentette be elsőként az SPD székházában, szinte észrevétlenül. Az ARD csatorna már átváltott máshova, amikor a politikai földrengéssel felérő bejelentés elhangzott. A végső elhatározás állítólag vasárnap délután született meg Schröder és Müntefering között, ezután tárgyaltak Joschka Fischerrel, a koalíciós partner, a Szövetség'90/Zöldek vezéralakjával.
A konzervatív Frankfurter Allgemeine Zeitung szerint Schrödernek már csak a "legsavanyúbb almák" maradtak - koalíciós váltás, lemondás, új választás -, s valamelyikbe bele kellett harapnia, hogy "elkerülje a kínzóan hosszú vörös-zöld alkonyt." Több elemző is megjegyzi, hogy az ellenzéki konzervatívoknak a szociáldemokraták és a zöldek hosszú agóniája kedvezőbb lett volna, mert ha az még másfél évig eltartott volna, egészen biztosak lehettek volna a választási sikerben.
A Financial Times Deutschland szerint Schröder és Müntefering offenzívába lendült, "de ez az offenzíva a kétségbeesés offenzívája". Az idő előtti országos választás felvetése a szociáldemokrata-zöld koalíció csődnyilatkozata, beismerése annak, hogy már nincs olyan politikai projekt a tarsolyukban, amellyel a választókat 2006 őszéig meg tudnák győzni. Kész választási programmal sem az SPD, sem a CDU nem rendelkezik. Így aztán az idő előtti választás kampánya, s ezzel számol az SPD, a személyiségek csatája és irányharc lesz, a kancellár a lakosság körében még mindig nagyobb rokonszenvet élvez, mint Angela Merkel.
A jobboldali Die Welt azt írja, hogy a váratlan lépéssel a szociáldemokraták keresztülhúzták Merkelnek a kivárásra, a felmorzsolódásra, a szociáldemokrata-zöld erózióra épülő stratégiáját. A szociáldemokraták a választási harcot a "fekete köztársaság" elleni harc jelszavával fogják vívni, s teljesen Schröderre fogják szabni, az egyetlenre, aki képes Bundestag-választást nyerni soraikból.