2005. május. 02. 12:54 MTI Utolsó frissítés: 2005. május. 02. 13:14 Világ

Mégis árt a mobil?

A mobil telefonok által kibocsátott sugárzás egy újabb tanulmány értelmében laboratóriumi körülmények között ártalmas hatással van a génekre, de a kutatók maguk is sietnek hangsúlyozni, hogy csak újabb tanulmányok deríthetik ki, hogy árt-e, s ha igen, milyen körülmények között árt a mobil az élő szervezeteknek is.

A brit Nemzeti Sugárzásvédelmi Bizottság (NRPB) a kutatás alapján azt az ajánlást adta ki, hogy a kilenc évnél fiatalabb gyerekeket általában tartsák távol a maroktelefonoktól, és a felnőttek is a szükséges minimumra korlátozzák a telefonok használatát.

William Stewart, a bizottság elnöke hangsúlyozta, nincs ugyan bizonyíték arra, hogy a mobilok által kibocsátott sugárzás árt az embernek, de kizárni sem lehet a negatív hatást.

Stewart egyebek között az úgynevezett Reflex Program eredményeire hivatkozott. Az EU finanszírozta program keretében hét ország 12 kutatócsoportja keresett választ arra a kérdésre, hogy árt, vagy nem árt a mobil.

A programot már eleve azért hívták életre, mert korábban számos, egymásnak ellentmondó kutatási eredmény kapott nyilvánosságot, és végre egészen bizonyosan tudni akarták, hogy az elektromágneses sugárzás okoz-e biológiai elváltozásokat. Hugo Rüdiger bécsi professzor, a Reflex program résztvevője azt mondta, a kísérletsorozat módszertanánál fogva az eddiginél hitelesebb adatokkal szolgált.

Eszerint a maroktelefonok elektromágneses mezeje az eddig véltnél sokkal csekélyebb dózisban is zavart kelt a sejtek genetikai állományában, és ez fokozhatja a rákos megbetegedés kockázatát, de nem tudni, hogy a laboratóriumban kimutatott károsodások élő szervezetekben is jelentkeznek-e.

"Nagyon szeretnénk egy újabb kísérletsorozatba kezdeni ennek tisztázására, de Brüsszel egyelőre hallgat" - mondta Rüdiger professzor.

Jelenleg a mobil telefonok sugárzásának határértéke 2 Watt/kilogramm, de a kutatók már 0,3 watt/kilogrammnál is megfigyeltek töréseket a gének DNS-láncában. 

A fogyasztók is tehetnek valami egészségük védelmében - erre hívta fel a figyelmet a Német Sugárzásvédelmi Szövetségi Hivatal (BfS), s azt ajánlotta, hogy új maroktelefon vásárlásakor mindenki figyeljen oda a készülék sugárzásának intenzitását jelölő, úgynevezett SAR-értékre. A BfS szerint csekély sugárzásának tekinthető a 0,6 Watt/kilogramm.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.