2005. április. 30. 10:35 MTI Utolsó frissítés: 2005. április. 30. 09:51 Világ

Nincs egyetértés az olasz titkos ügynök halálának ügyében

Az Egyesült Államok és Olaszország – a közös hivatalos vizsgálat eredményei alapján – egymástól eltérő következtetésre jutott a márciusban Bagdadban egy amerikai útellenőrző pontnál lelőtt Nicola Calipari olasz titkosszolgálati ügynök halálának körülményeit illetően.

A két fél nem osztozik a végső következtetésben, noha a bizonyítékok közös vizsgálata után a tényekben egyetértettek – fogalmazott Adam Ereli, a külügyi tárca szóvivője a közleményben. A közös vizsgálatban George Bush amerikai elnök és Silvio Berlusconi olasz kormányfő állapodott meg, hogy tisztázzák a kétoldalú kapcsolatait megterhelő incidens okait és körülményeit.

A két fél megbízottjai Adam Ereli szerint jelenteni fogják kormányaiknak, hogy a vizsgálat során nem jutottak közös nevezőre. Egyúttal leszögezték, hogy az incidens ellenére a két ország egymás elkötelezett szövetségese marad.

Washingtonban a minap már kiszivárogtatták, hogy az amerikai fél mentesítette a felelősség alól az olasz titkosszolgálati ügynököt tévedésből lelövő amerikai katonákat, ami Olaszországban nagy felháborodást váltott ki. Az ellenőrző pontnál őrködő amerikai katonák március 4-én nyitottak tüzet arra az autóra, amelyben a túszejtők fogságából kiszabadult Giuliana Sgrena olasz újságírónőt a bagdadi repülőtérre vitték.

Az 51 éves Nicola Calipari az újságírónőt a testével fedezte, amikor a halálos lövések érték. Giuliana Sgrena megsebesült a golyózáporban Az amerikai fél arra a következtetésre jutott, hogy a katonákat nem terheli felelősség, mivel a szokásos szabályok szerint jártak el, és egyikük sem követett el mulasztást. Az olaszok nem tájékoztatták őket arról, hogy az újságírónőt a bagdadi repülőtérre viszik. Az útellenőrző pont felé nagy sebességgel közeledő gépjárműre azután nyitottak tüzet, hogy az a fényjelzések és a figyelmeztető lövések ellenére sem állt meg. Az olasz változat szerint előre tájékoztatták az amerikaiakat a túsz hazaszállításáról, az autó lassan hajtott, a katonák pedig figyelmeztetés nélkül nyitottak tüzet a járműre.

Egy amerikai tv-állomás viszont azt jelentette, hogy műholdas felvételekből levont következtetések szerint közel száz kilométeres sebességgel haladt az iraki túszejtők fogságából szabadult Giuliana Sgrena olasz újságírónőt szállító gépkocsi, amikor egy útlezárásnál amerikai katonák rálőttek, megölve Nicola Calipari olasz hírszerző tisztet.

Mint arról a CBS televízió az amerikai védelmi minisztérium szakértőit idézve beszámolt, az amerikaiak a műholdfelvételek alapján tanúvallomások nélkül is rekonstruálni tudták a tragédia körülményeit. Az amerikai katonák saját állításuk szerint azért nyitottak tüzet a járműre, mert az nagy sebességgel közeledett, és nem vette figyelembe jelzéseiket.

Az újságírónő tanúvallomása szerint az autó normális, mintegy ötven kilométeres óránkénti sebességgel haladt az úttorlasz felé, és a katonák nem adtak le figyelmeztető jelzéseket.

A CBS-ben leírt műholdfelvételek szerint az amerikaiak mintegy 135 méteres távolságból azonosították be a járművet, és az 45 méterre volt tőlük, amikor rálőttek. Az egész kevesebb mint három másodperc alatt játszódott le, amiből arra lehet következtetni, hogy a jármű mintegy száz kilométeres sebességgel haladt.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.