2005. március. 21. 19:30 MTI Utolsó frissítés: 2005. március. 21. 20:12 Világ

Ellenzéki tüntetők elfoglalták a dél-kirgizisztáni repülőteret

Aszkar Akajev kirgiz államfő kész párbeszédet kezdeni a lemondását követelő ellenzékkel, és elrendelte a közép-ázsiai országban a közelmúltban lezajlott parlamenti választásokon állítólag elkövetett csalások kivizsgálását.

Akajev elnöknek még döntenie kell arról, hogy mikor és milyen formát öltsön a megbeszélés az ellenzék képviselőivel - mondta az államfő szóvivője. Eközben a voksokkal való visszaélések ellen tüntető kirgiz ellenzékiek kormányzati épületeket kerítettek a hatalmukba.

A biskeki elnöki hivatal közleménye szerint ugyanakkor Akajev - utalva a számos kirgiz településen a választások óta lezajlott megmozdulásokra - arra utasította a központi választási bizottságot és a kirgiz legfelsőbb bíróságot, hogy "fordítsanak különös figyelmet azokra a választási körzetekre, amelyekben a hivatalos választási eredmények a közvélemény szélsőséges reagálását váltották ki, és mondják meg nyíltan az embereknek, hogy kinek van igaza, és ki téved".

Ellenzéki tüntetők
Akajev portréjával.
© AP
Kétszáz ellenzéki tüntető hatolt be a dél-kirgizisztáni Os melletti repülőtérre, megbénítva a nemzetközi forgalmú légikikötő működését. A tüntetők azt szeretnék megakadályozni, hogy a kormányzat - mint azt hétfő délelőtt a városban híresztelték - az ország más vidékeiről katonákat dobjon át Osba. A tiltakozók, akiknek létszáma egyes jelentések szerint több tízezerre rúg, elfoglalták a helyi közigazgatás, a rendőrség és a titkosszolgálat központi épületét.

Az ötmilliós, többségében muzulmánok lakta közép-ázsiai országot tizenöt éve vezető Akajev uralma ellen a kirgiz parlamenti választások február 27-i első fordulója után kezdődtek tüntetések, amelyek kiterebélyesedtek a március 13-i második forduló után. Az ellenzék csak 4 mandátumhoz jutott Kirgizisztán 75 fős parlamentjében, s attól tart, Akajev óriási fölényét arra használhatja fel, hogy az alkotmány tilalma ellenére ősszel harmadszor is megpályázza az államfői posztot.

A kirgiz ellenzék mellett több európai országnak és az Egyesült Államoknak is az az álláspontja, hogy súlyos visszaéléseket követtek el a voksoláson, amit a biskeki kormányzat tagad.

A kirgizisztáni események alakulása a választások idején elkövetett törvénysértések következménye - közölte hétfőn Moszkvában Benita Ferrero-Waldner, az Európai Bizottság külkapcsolatokért felelős tagja. "Az EBESZ megfigyelői egész sor törvénysértést tapasztaltak Kirgizisztánban a választások alatt. Most ennek következményeit látjuk" - mondta Ferrero-Waldner, aki az EU küldöttségének vezetőjeként tartózkodik Moszkvában.

A moszkvai külügyminisztérium a kirgiz ellenzéket okolta a közép-ázsiai köztársaságban kialakult helyzet kialakulásáért, és figyelmeztette az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) választási megfigyelőit, nehogy lovat adjanak az ellenzék alá megfontolatlan értékeléseikkel. Az orosz tárca aggódó hangú közleményében sürgette a nézeteltérések alkotmányos kereteken belüli rendezését, és elítélte a jog hatókörén kívül eső törekvéseket.

A francia külügyminisztérium szóvivője útján "a lehető legnagyobb visszafogottságra" hívta fel a feleket, akiket az EBESZ szintén önmérsékletre és a párbeszéd megkezdésére intett.
   


 

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.