2005. február. 23. 10:32 MTI Utolsó frissítés: 2005. február. 23. 11:54 Világ

Tüntetők várták Busht Németországban

Rövid munkalátogatásra Németországba érkezett szerdán délelőtt George Bush amerikai elnök.

Bush másodszor jár Németországban, a találkozó színhelyéül a könyvnyomtatás feltalálójának, Gutenbergnek a városát, Mainzot választották ki. Bush körülbelül hat órát tölt Rajna-Pfalz tartomány székhelyén, s mielőtt tovább utazna Pozsonyba, Wiesbadenben amerikai katonákat is meglátogat.

Bush és Schröder
© AP
Az elnököt a Mainzhoz közeli Frankfurt repülőterének katonai részén Gerhard Schröder német kancellár üdvözölte, majd a két küldöttség Mainzba utazott titokban tartott útvonalon. Az elnöki gép érkezésének idejére leállították a kontinentális Európa legforgalmasabb légi kikötőjének forgalmát.

Bush látogatásának idejére a környéken is közlekedési korlátozásokat vezettek be, s már a kora reggeli órákban torlódások keletkeztek. Drákói biztonsági intézkedések vannak érvényben Mainzban is.

Néhány száz ember tüntetett kedden este Németországban az Egyesült Államok politikája ellen olyan feliratokat hordozva, hogy "Nem üdvözöljük, Mr Bush", "Nemet mondunk Bushra, nemet a háborúra".

Németország ellenezte az iraki háborút, de vannak olyan jelzések, hogy valamiképp hajlandó részt venni a háború utáni Irak átformálásában. Hajlandó elengedni a Németországgal szemben fennálló iraki államadósság nagy részét is.

Berlinben körülbelül 400 ember vonult az amerikai nagykövetség irányába. A belvárosi épület környékét a merényletektől félve már hosszabb ideje lezárva tartják. Mainzban a hat-hét órásra tervezett látogatás helyszínén is tüntetett pár száz ember, szerdára nagyobb tömeget várnak.

Őket nem engedik be a "vörös zónába", ahol az amerikai vendégek és vendéglátóik mozognak, utóbbiak élén Gerhard Schröder kancellárral és feleségével, Doris Köpffel. Az amerikai elnök Németországból Pozsonyba utazik tovább.


Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.