2005. február. 20. 10:24 MTI Utolsó frissítés: 2005. február. 20. 11:10 Világ

Félmilliós túszszabadító tüntetés Rómában

A tüntetők az Irakban elrabolt olasz újságírónő szabadon bocsátását, az iraki háború befejezését és az olasz katonák hazahívását követelték.

© AP
A római felvonulók a február 4-én Bagdadban elrabolt Giuliana Sgrena, az Il Manifesto baloldali napilap tudósítója szabadon engedését követelték, s jel-szavaikat az arab tv-csatornákon is egyenesben lehetett látni. 

Az olasz jobboldal nem vett részt a megmozduláson, és a bírálatokat azzal utasította el, hogy a kormány valóban dolgozik a tudósító szabadulásáért, a római menet élén viszont "a kom-munisták" haladnak, belpolitikai célokat is követve. Így a megmozduláson a háborúellenes, az olasz csapatkivonást és az iraki demokráciát követelő jelszavak domináltak.

A megmozduláson valójában szembeszökő módon hiányoztak a Berlusconi-kormányt és a washingtoni politikát közvetlenül bíráló jelszavak. 

A Silvio Berlusconi tulajdonában lévő tv-csatornák mellett a RAI olasz közszolgálati tv-csatornái sem adtak közvetítést a béketüntetésről, s híreikben 50 ezerre becsülték a részvevők számát. Néhány kisebb műholdas olasz csatorna azonban élőben közvetítette a felvonulást. 

A La Repubblica című liberális római napilap vasárnapi számában azt állapította meg, hogy a Circo Massimo hatalmas mezője zsúfolásig megtelt az ebből az alkalomból díszkivilágításban pompázó Colosseum mellett, ami közel félmillió embert jelent a szervezők szerint.

Az olasz túsz családtagjai mellett a békegyűlésen, illetve az azt megelőző felvonuláson az olasz baloldali ellenzéki unió vezetői közül Romano Prodi, Piero Fassino és Fausto Bertinotti vett részt.
Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.