2005. január. 28. 08:18 MTI Utolsó frissítés: 2005. január. 28. 08:20 Világ

Bush: ha az új iraki kormány kéri, az amerikaiak távoznak

Az amerikai csapatok elhagyják Irakot, ha erre a vasárnap esedékes választások nyomán létrejövő új iraki vezetés felkéri az Egyesült Államokat - jelentette ki George Bush amerikai elnök a The New York Times napilapnak adott nyilatkozatában.

Az újság pénteki számában megjelent interjúban Bush ugyanakkor közölte, hogy meghallgatta azokat a személyeket, akik felelős posztot tölthetnek majd be a voksolás után, s ők úgy vélik, hogy a koalíciós csapatokra mindaddig szükség van, amíg az iraki ellenállás harcképes.

Arra a kérdésre, hogy az új iraki kormány felkérésére távoznának-e az amerikai csapatok az arab országból, az elnök leszögezte: "egyértelműen igen, mivel ez egy szuverén kormány lesz."

Az Egyesült Államok iraki katonai jelenlétének és politikai befolyásának felszámolására hívott fel eközben Edward Kennedy demokrata szenátor, aki úgy véli, hogy jövőre a lehető legkorábban az összes amerikai katonát ki kellene vonni az arab országból.

A massachusettsi szenátor a washingtoni Johns Hopkins Egyetemen csütörtökön mondott beszédében úgy vélekedett: a vasárnapi iraki parlamenti választások után George Bushnak ki kellene nyilvánítania, hogy tárgyalni kíván az iraki kormánnyal az arab országban állomásozó amerikai csapatok létszámának csökkentésére vonatkozó menetrendről.

Kennedy szerint 12 ezer amerikai katonát "azonnal" ki kellene vonni, az Egyesült Államok ezzel ugyanis határozott jelét adná ama szándékának, hogy enyhíti Irak megszállásának "mindent átható érzését".

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.