2005. január. 18. 12:42 D.A Utolsó frissítés: 2005. január. 19. 09:57 Világ

Mit jósol a CIA kristálygömbje?

Az Egyesült Államoknak 2020-ban Kína és India lesz a legfőbb vetélytársa, az al-Káida apró, de ugyanolyan gyilkos csoportokra oszlik, az átlagjövedelmek 50 százalékkal emelkednek majd – jósolja az amerikai Nemzeti Hírszerzési Tanács (NIC) jelentésében.

A Globális Jövő Feltérképezése címmel immár harmadszor készített a nyilvánosság számára is hozzáférhető jelentést az amerikai Nemzeti Hírszerzési Tanács (NIC). A jelentés készítői 2020-ra fókuszáltak és arra a következtetésre jutottak, hogy 15 év múlva a világgazdaság vezetői pozíciójáért Kína és India lesz az Egyesült Államok versenytársa.

Iszlám Kalifátus alakul?

Tizenöt év múlva azonban a lehetséges forgatókönyvek közül nemcsak egy valósulhat meg, éppen ezért a szerzők négy lehetséges verzióval rukkoltak elő. Az egyik forgatókönyv szerint 2020-ra a világot az ázsiai gazdasági növekedés dominálja majd. A második szcenárió az Egyesült Államokat, mint a globális változások szervezőjét és alakítóját vizionálja. A harmadik forgatókönyv szerint egy új Iszlám Kalifátus jön majd létre, és egy nemzetközi iszlám hatóság veszi fel a harcot a nyugati normák és értékek ellen. A negyedik változat egy komor világot jósol: eszerint a terrorizmustól való félelem miatt bevezetett biztonsági intézkedések széles körű megfigyelésekkel, lehallgatásokkal az orwelli világot idézik majd.

Optimisták

A jelentés azonban összességében optimista, sőt a tanács elnöke úgy fogalmazott: el akarták kerülni, hogy a tanulmány borzalmas jövőképet vizionáljon. Eszerint 2020-ra a világgazdaság 80 százalékkal nagyobb lesz, mint 2000-ben, az átlagjövedelmek pedig 50 százalékkal lesznek magasabbak. A szerzők úgy vélik: ahogy a XX. század „Amerikai százada” volt, a XXI. század Kínának és Indiának hoz majd szerencsét, s mindkét állam növekvő népességének köszönheti majd gazdasági és katonai erejét.

Kína és India katonai ereje azonban veszélyeket is rejt magában, figyelmeztet a jelentés, amely szerint az indiai-pakisztáni konfliktus és a Tajvan és Kína közötti feszültségből alakulhat ki komolyabb háború. Ugyanakkor a NIC szerint a nagyhatalmak közötti háborúk kialakulásának veszélye jóval alacsonyabb, mint a múlt században, igaz nem elképzelhetetlen, hogy Kína, India és más fegyverkező államok megelőző háborúkat indítanak.

Darabokra hulló, de erős al-Káida (Oldaltörés)

Tizenöt év múlva az al-Káida már elsorvad – állítják, de ez nem jelenti a terrorizmus végét, ugyanis a nemzetközi terrorista hálózat helyett nagyon sok apró, ám pusztító terrorista csoport alul. A jelentés szerint a kínai és indiai gazdasági növekedést is elősegítő informatikai-technológiai boom a szélsőséges iszlám terjedését is elősegíti az elkövetkezendő esztendőkben. A terrorista fenyegetés pedig egyre inkább decentralizált lesz.

A szervezett bűnözés – legalábbis a jelentés szerint – az elkövetkezendő tizenöt évben Indiában, Kínában, Oroszországban, Nigériában, Brazíliában és Kubában erősödik meg, de néhány volt szovjet tagállamban is ugyanolyan magas szinten marad, mint most.

Semlegesek akartak maradni

Nem véletlen, hogy a NIC jelentését az amerikai elnökválasztás után tették közzé. A csoport hangsúlyozza: el akarták kerülni, hogy jelentésükkel helyeseljék vagy helytelenítsék a Bush-adminisztráció politikáját. Ugyanakkor a tanács egyetért a Bush-adminisztrációval abban, hogy a kulcsfontosságú közel-keleti államokban az elnyomó rezsimeket demokratikus rendszerek váltják majd fel. A szerzők szerint viszont Dél-Kelet Ázsiában és a szovjet utódállamokban előfordulhat, hogy a demokráciával ellentétes folyamatok következnek be.

Kérdés, mi valósul meg mindezekből a jóslatokból. Mindenesetre a 2002-ben készített „jövőjelentésben” volt néhány elem, ami később gyengítette szerzőinek hitelességét. Ezek közé tartozott, hogy abban a jelentésben azt állították: Iraknak vannak tömegpusztító fegyverei. 

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?