2005. január. 15. 15:50 hvg.hu Utolsó frissítés: 2005. január. 15. 19:32 Világ

Egy idegen világ szól hozzánk

A Huygens ürszonda már hazaküldte a Titánon rögzített hangokat, amelyek máris meghallgathatók. Megérkezett az első színes felvétel is a jégbefagyott holdról.

Az első színes
kép a Titánról
© ESA/NASA
A Huygens űrszonda azzal, hogy sikeresen leszállt a Szaturnusz legnagyobb holdja, a Titán felszínére, s onnan jól használható információkat küldött vissza a földre, az űrkutatás az egyik legnagyobb, ha nem a legnagyobb sikerét érte el. Az Európai Űrügynökség (ESA) szondáját az amerikai Cassini műholddal együtt juttatták el a Szaturnusz téréségébe, ahol a két kutatóegység kétfelé vált. A Cassini a Szaturnusz körüli pályára ált, ahonnan hosszabb ideig fog információkat küldeni, míg a Huygens leszállt a Titánon. Az ESA kutatószerkezete csak rövid ideig képes a működésre, mert a rettenetes (-180 Celsius fokos) hidegben az akkumulátorai gyorsan lemerülnek, ráadásul jeleket csak akkor továbbíthat a Földre, ha azokat a Cassini felerősítve továbbküldi. Így meglehet, hogy mire az amerikai műhold megfelelő pozícióba kerül ismét, a Huygens már nem lesz képes jelek küldésére, s maga is beledermed a fagyvilágba.

Az ESA két meghallgatható hangfelvétele közül az első azokat a hangokat mutatja, amelyeket egy űrhajós hallhatna, ha maga is leereszkedett volna a Titánra. A mádodik pedig a leszállás közben rögzített visszavert radarjelek hallhatóvá tett változata, amelyeket a Huygens egészen a talajra érkezéséig rögzített, s amelyet a tudósok arra használhatnak, hogy következtethessenek a talaj jellegére.
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?