2005. január. 11. 18:17 MTI Utolsó frissítés: 2005. január. 11. 18:21 Világ

Elrendelték az ügynökakták megnyitását Romániában

Románia új reformpárti elnöke, Traian Basescu a kommunista korszak titkosrendőrségi aktáinak nyilvánosságra hozatalát rendelte el, szembenézve a kommunizmus bukása óta eltelt 15 év egyik legkényesebb kérdésével.

Basescu decemberi hivatalba lépése óta adott első, hétfő esti tévéinterjújában ugyancsak kilátásba helyezett egy nyomozást az 1989-es antikommunista forradalom, - amelynek során megbuktatták és kivégezték Nicolae Ceausescu volt diktátort - idején megölt több mint ezer ember halálának ügyében.

Romániában 1999-ben ugyan elfogadtak egy törvényt az ügynök-akták nyilvánosságra hozataláról, ám az előző, volt kommunisták alkotta kormány vonakodott annak eleget tenni. Adrian Nastase korábbi miniszterelnök szerint az akták publikálása ártalmas lett volna.

Basescu szerint az aktákat teljeskörűen hozzáférhetővé teszik, kivéve ha ez nemzetbiztonsági érdekeket sértene. Arra nem tért ki, mikor tekinthet be a dokumentumokba a nagyközönség.

Romániában sokan úgy gondolják, hogy a mintegy 125 millió akta felfedheti a román politika kulcsfiguráinak múltját, akiknek a kommunizmus alatt kivételezett pozíciója volt. Volt Securitate-ügynököknek sokak szerint még most is befolyása van a politikára, az üzleti életre és a médiára.

Basescu elnökként a nemzetbiztonságért, azon belül a titkosrendőrségért is felel. Mint mondta, a román titkosszolgálat élére olyan fiatal tisztet akar állítani, akit a kommunizmus bukása után képeztek ki.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.