2004. december. 28. 09:45 MTI Utolsó frissítés: 2004. december. 28. 09:48 Világ

Többmilliárd dolláros károk a szökőár miatt

A vasárnapi dél-ázsiai földrengés és szökőár, amely több mint 26 ezer emberéletet követelt, sokmilliárd dolláros pusztítást végzett - mondta az ENSZ humanitárius segélyeket koordináló hivatalának (OCHA) vezetője kedden, de pontosabb becslésre nem vállalkozott. A helyi hivatalos szervek bizakodóbbak.

Sri Lankán és Thaiföldön elsősorban az idegenforgalom szenvedett nagyobb károkat, legalább féléves munkába kerül a helyreállítás. A rizstermelést nem érte kár. Indiában a pénzügyminisztériumban úgy vélik, hogy jelentősebb költségvetési többletkiadásra, pótadóra vagy kölcsönökre nem lesz szükség. Független elemzők 20 milliárd rúpiás újjáépítési költséget emlegetnek. Indonéziában is hangsúlyozták a pénzügyminisztériumban, hogy a helyreállítás pénzügyi oldalról kezelhető, és az olajtermelést nem érte kár.

A Hannover Re viszontbiztosító szerint nála a kártérítési igények 50 millió euró alatt várhatók, messze elmaradva az őszi amerikai hurrikánok után kapott, körülbelül 300 millió eurós igényektől. A Swiss Re viszontbiztosítónál is remélik, hogy a kiadásaik kisebbek lesznek annál a 640 millió dollárnál, amennyibe az amerikai hurrikánok kerültek nekik. A Munich Renél még nem vállalkoztak semmilyen becslésre.

A térséggel kapcsolatban lévő biztosítók és utazásszervező cégek, köztük a francia Club Méditerranée és a német TUI hétfőn 0,5-1,8 százalék között olcsóbbodtak a tőzsdéken.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.