2004. november. 10. 08:12 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Lemondott Bush igazságügy- és kereskedelmi minisztere

Benyújtotta lemondását George Bush amerikai elnöknek John Ashcroft igazságügy- és Don Evans kereskedelmi miniszter. Scott McClellan fehér házi szóvivő szerint az elnök még nem jelölte ki Ashcroft és Evans utódját.

A két miniszter egy héttel azután mondott le, hogy George Busht újabb négy évre az Egyesült Államok elnökévé választották. Példájukat az elnök januári beiktatásáig várhatóan más kormánytagok is követik majd.



A 62 éves John Ashcroft saját kézzel írt, a november 2-i elnökválasztás napján keltezett öt oldalas levelében közölte lemondási szándékát. Az igazságügy-miniszter, Missouri állam volt kormányzója a keresztény-konzervatív jobboldal képviselője volt a kormányban, aki híve a halálbüntetésnek és ellenzi a terhességmegszakítást. Ashcroft nevéhez fűződik a 2001. szeptember 11-i terrortámadások után elfogadott USA Patriot Act törvény, amelyet a terrorizmus elleni harc jegyében fogadtak el, bírálói szerint azonban szükségtelen mértékben csorbítja a polgári szabadságjogokat.



Ashcroft nem hivatkozott megrendült egészségi állapotára, noha márciusban műtéttel eltávolították epehólyagját. Levelében hangsúlyozta, hogy a célt elérték, az amerikaiakat sikeresen megóvták meg a terrortól és a bűnözéstől, de most más a tárcának jót tenne az új vezető és a friss ihlet.



Az 58 éves Don Evans Bush az elnök közeli barátja és bizalmasa, aki a kőolajiparban szerzett vagyont. Visszatér szűkebb hazájába, Texasba, ahol annak idején ugyanazokban az evangéliumi keresztény körökben forgott, mint Bush elnök, aki az állam kormányzója volt 1994-2000 között. "Don Evans egyik legközelibb barátom és tanácsadóm" - hangsúlyozta az elnök közleményében, amelyben megköszönte a kereskedelmi miniszter szolgálatát. Ashcroftot az elnök úgy méltatta, aki tisztességgel, becsülettel szolgált, fáradhatatlanul dolgozott az ország biztonságának megszilárdításán.



Egyik politikus lemondása sem jelent meglepetést. Fokozott érdeklődés előzi viszont meg, vajon Colin Powell külügyminiszter és Donald Rumsfeld védelmi miniszter is a távozók közt lesz-e, vagy Bush elnök második hivatali idejére is maradnak. Tommy Thompson egészségügyi miniszter is jelezte, hogy nem vállalja tovább a tárca vezetését.



Az utódok személyéről ugyan hivatalosan semmit sem közöltek, az igazságügyi tárca várományosai között emlegetik azonban a fekete bőrű Larry Thompson volt igazságügyi miniszter-helyettest, valamint Bush elnök választási kampánymenedzsere, Marc Racicot, illetve Alberto Gonzales fehér házi jogtanácsos nevét is. Thompson kinevezésével az afro-amerikaiaknál, Gonzales kinevezésével pedig a hispán lakosság körében szerezhet jó pontokat az elnök. Rudy Giuliani volt New York-i polgármester is szóba került, de ő már jelezte, hogy nem vállalna miniszterséget.



Bush elnök eddig csak egy személyi döntést hozott: Andrew Card továbbra is fehér házi stábfőnök marad. (MTI)
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.