2004. augusztus. 25. 15:12 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Puccskísérlettel gyanúsítják Margaret Thatcher fiát

A dél-afrikai rendőrség őrizetbe vette szerdán Fokvárosban Mark Thatchert, a volt brit miniszterelnök fiát, aki azzal gyanúsítanak, hogy részt vett az egyenlítői-guineai kormány megdöntésére irányuló összeesküvésben – írja a Financial Times.

"Jó okunk van feltételezni, hogy [Mark Thatcher] pénzügyi és logisztikai támogatást nyújtott az Egyenlítői Guineában készülő puccs résztvevőinek - nyilatkozta Makhonsini Nkosi, a dél-afrikai elit alakulat, a Scorpions szóvivője. „Nem tűrjük, hogy ugródeszkaként használják Dél-Afrikát más afrikai kormányok elleni összeesküvésekben" - mondta a fokvárosi rendőrség szóvivője.



Az olajban gazdag kicsiny ország, Egyenlítői-Guinea kormánya állt elő azzal a váddal, hogy a Fokvárosban élő Mark Thatcher, Eli Calil brit-dél-afrikai olajmágnás és több más külföldi üzletember pénzelte az idegen zsoldosok bevetésével tervezett puccskísérletet, amellyel meg akarták dönteni Teodoro Obiang Nguema Mbasogo egyenlítői-guineai elnök hatalmát.



Thatcher 1996-ban költözött Fokvárosba korábbi, egyesült államokbeli lakhelyéről. Értékpapírok kereskedelmével foglalkozott a dél-afrikai városban, ahol lapjelentések szerint kapcsolatban állt Simon Mannel, a brit különleges erők egykori tagjával, a puccskísérlettel gyanúsított zsoldoscsapat vezérével. Márciusban őrizetbe vették Mannt és az általa vezetett zsoldoscsapatot a hararei repülőtéren.



A zimbabwei és az egyenlítői-guineai hatóságok gyanúja szerint a Dél-afrikai Köztársaság felől érkezett 64 zsoldos Egyenlítői-Guineába készült továbbrepülni a zimbabwei fővárosból, hogy csatlakozzék az olajban gazdag kis afrikai országban lévő összeesküvőtársaihoz. Fegyver nem volt náluk, így feltehetőleg nehéz lesz rájuk bizonyítani a fegyveres puccs szándékát.



A kicsiny olajország kormánya szerint nemzetközi vállalatok, külföldi üzletemberek állnak a puccskísérlet mögött. Az egyenlítői-guineai kormány állítása szerint az elnökkel szemben álló belső ellenzék fő ereje, a Haladás Párt, illetve annak emigrációban élő vezetője, Severo Moto kezdeményezte az összeesküvést, ő szerzett támogatást az olajiparban érdekelt külföldi pénzemberektől.
Hirdetés