2004. június. 18. 11:38 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Spidla fejét követelik a cseh szocdemek

A legnagyobb kormánypárt tagsága Vladimír Spidla pártelnököt tartja felelősnek a tragikus EP-választási szereplésért.

"Úgy látom, hogy párt megyei szervezeteinek 60-70 százaléka meneszteni kívánja Spidlát, míg 30-40 százalék mellette van" - mondta pénteken a közszolgálati rádiónak Jitka Kupcová, a párt egyik alelnöke. Döntésre a pártelnökség szombati ülésén lehet számítani.



A legerősebb cseh kormánypárton belüli frakcióharcok gyakorlatilag a 2002-es parlamenti választások óta tartanak, amikor a Spidla körüli csoport a kereszténydemokratákkal és a liberálisokkal alakított kormánykoalíciót. Milos Zeman volt pártelnök hívei inkább kisebbségi kormányt szerettek volna, míg egy harmadik szárny a kommunistákkal való együttműködést részesítette volna előnyben.



Az államháztartás széleskörű reformjának beindítása nagyon megingatta a kormány és Spidla miniszterelnök helyzetét, mert nem találkozott a lakosság támogatásával. Az európai parlamenti választáson elszenvedett kudarc - a szociáldemokraták csak két mandátumot szereztek a 24-ből - pedig nyílt lázadáshoz vezetett a párton belül.



Spidla bejelentette, hogy a pártvezetőség ülésén bizalmi szavazást fog kérni maga iránt. A sajtó azt sem zárja ki, hogy az elnökség szombati ülésén benyújtja lemondását, és a pártvezetés a fiatal és felette népszerű Stanislav Gross belügyminiszter kezébe kerül. Gross, akinek a frakciója a jelek szerint jelenleg a legerősebb a szociáldemokrata párton belül nem is titkolja, hogy ambíciói vannak ezen a téren. "Ha a párt úgy dönt, kész vagyok átvenni a felelősséget" - mondta újságíróknak. Médiajelentések szerint Gross valódi célja a kormányfői tisztség megszerzése.
Hirdetés
Világ Keresztes Imre 2025. január. 16. 14:38

Véget érhet a gázai háború a tűzszüneti megállapodással?

Elhallgathatnak a fegyverek a 15 hónapja tartó gázai háborúban, miután Izrael és a Hamász szélsőséges palesztin szervezet megegyezett a tűzszünetről. Ha minden jól megy, tartósabb fegyvernyugvás következhet, de kérdés, miért pont most sikerült tető alá hozni az alapjaiban közel egy éve kidolgozott alkut.