2004. június. 17. 11:02 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

A svájci bankok megnyitják a nácik áldozatainak bankszámláit

A pénzintézetek hozzájárultak ahhoz, hogy hozzáférhetővé váljék a II. világháború idejéből több ezer olyan alvó számla, amely a nácizmus áldozatainak pénzét kezelte.

A holokauszt túlélőit korábban felháborította a bankoknak a számlák megnyitásával kapcsolatos elutasító magatartása. Burt Neuborne, az áldozatok egyik ügyvédje, aki beperelte a bankokat, szerdán kijelentette: a mostani megállapodás lehetővé teszi az áldozatoknak vagy leszármazottaiknak, hogy hozzájuthassanak az alvó számlákon szunnyadó több millió dollárhoz.



Ha a svájci bankhatóságok - amelyekhez várhatólag csütörtökön küldik el a dokumentumot - hozzájárulásukat adják a megállapodáshoz, a Crédit Suisse és az UBS pénzintézetek nyilvánosságra fogják hozni a náci idők alatt nyitott 3000 számla tulajdonosának nevét.



Létesítenek egy olyan adatbázist is, amely a náci időkből való számlákat tartalmazza abból a célból, hogy összehasonlíthassák azokat annak a több ezer embernek a listájával, akik remélik, hogy családi pénzekre lelhetnek svájci bankokban. New Yorkban igénybejelentő központot nyitnak a folyamat megkönnyítés céljából.



Az egyezmény megoldja a bankok és a holokauszt túlélői között fennálló vita nagy részét. A felek 1998-ban megállapodtak egy 1,25 milliárd dolláros alap létrehozásáról, amelyből a svájciak kárpótlást nyújtanak a követelések benyújtóinak. Ennek fejében a holocaust túlélői és az áldozatok örökösei lemondanak minden további követelésükről az összes svájci pénzintézettel és a svájci iparvállalatokkal szemben. (MTI)
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.