2004. május. 05. 10:13 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Az EU-alkotmány veszélyezteti az USA grönlandi bázisát

A Dániához tartozó északi sziget képviselői attól tartanak, hogy az EU jövőbeli közös alkotmánya megfosztaná Grönlandot saját döntési jogaitól, és veszélybe sodorná az itt található amerikai katonai bázis jövőjét is.

A grönlandi képviselők Anders Fogh Rasmussen dán miniszterelnöknek kedden eljuttatott levelükben fejezték ki aggodalmaikat az EU leendő alkotmányának közös kül- és védelmi politikájával kapcsolatban. Az ugyanis új alapokra helyezné az eddig Koppenhága döntési körébe tartozó grönlandi védelmi politikát is – írja az EUObserver. Dánia egyébként más területeken autonómiát biztosít északi tartományának, amely 1985-ös kilépése óta nem tagja az EU-nak.



Az ügy jelentőségét a grönlandi Thule amerikai katonai bázis jövőbeli sorsának kérdése is tovább növeli. Jelenleg is folynak ugyanis azok a dán-amerikai tárgyalások, amelyek egy rakétavédelmi program ideköltöztetéséről szólnak. A két ország között 1951 óta létezik katonai megállapodás, amelynek jelenlegi megújításában a grönlandiak is szót kérnének.



Szerdán Nuuk grönlandi fővárosban találkozott a dán és a grönlandi külügyminiszter, de a résztvevők nem adtak információkat a megbeszélésekről állásáról. „Az egy dán döntés lesz, hogy Dánia átadja-e a külügyi és védelmi irányítást az EU-nak. De emlékeztetnem kell mindenkit, hogy nem minden tartozik Dániához abból, amit éppen átadni készül” – mondta nemrégiben Lars-Emil Johansen, a dán törvényhozás két grönlandi képviselőjének egyike.
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.