2004. január. 16. 11:24 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

A lengyel kormány hajthatatlan az EU-alkotmány ügyében

Lengyelországnak az EU-ban alkalmazandó szavazási rendszerrel kapcsolatos álláspontja "alapvetően változatlan", ami azonban nem jelenti azt, hogy érzéketlen lenne partnereinek várakozásaira – magyarázza országa álláspontját a lengyel külügyminiszter.

A Financial Times kontinentális kiadásában pénteken megjelent cikkében Wlodzimierz Cimoszewicz úgy vélekedett, hogy a változatlanul fennálló lényeges nézetkülönbségek miatt rendkívül nehéz lesz megállapodásra jutni az EU első alkotmányos szerződéséről - de nem lehetetlen. A tagállamoknak és a csatlakozó országoknak ez a decemberi brüsszeli csúcson elsősorban a szavazási rendszer körüli ellentétek miatt nem sikerült.



Ellentétben az álláspontját leegyszerűsítő módon értelmező kommentárokkal, Lengyelország nem kizárólag nemzeti érdekek által meghatározott álláspontot foglalt el az alkotmányozás kulcskérdéseiben. Ellenkezőleg, mindenekelőtt azt tartotta szem előtt, mi lenne az ideális az európai integráció szempontjából. Cimoszewicz példaként említette, hogy egyesek a hatékonyságot azon mérik le, milyen könnyen lehet döntéseket hozni. Mások számára ezzel szemben a hatékonyságnak összhangban kell állnia az olyan alapvető értékekkel is, mint az EU kohéziója. Megjegyzése elsősorban arra utal, hogy a tagországok egy része a hatékonyságra hivatkozva támogatja a kettős, egyszerű többségen alapuló szavazási rendszer bevezetését, amelyet a nizzai szerződésben rögzített szavazati súlyokhoz ragaszkodó Lengyelország és Spanyolország határozottan elutasít.



"A kompromisszumok művészete az európai integráció egyik sajátossága, amely azonban háttérbe szorulhat, ha a döntéshozatali eljárásokat úgy alakítják, hogy azok a döntések kierőszakolásának kedvezzenek" - írta a lengyel miniszter.

(MTI)
Hirdetés